Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

ŚMIGŁOWCE Z PZL MIELEC DLA POLSKIEJ POLICJI

Prezes Zarządu Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu Janusz Zakręcki w obecności Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego, podpisał umowę z Komendantem Głównym Policji nadinsp. Jarosławem Szymczykiem na dostawę dwóch śmigłowców S-70i Black Hawk, produkowanych w mieleckich zakładach lotniczych. 

W uroczystości udział wzięli m.in. marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl,  wojewoda podkarpacka Ewa Leniart i mieleccy samorządowcy. Tuż po podpisaniu dokumentów pełniący funkcję Prezydenta Mielca Fryderyk Kapinos dziękował ministrowi Joachimowi Brudzińskiemu za zaangażowanie w przygotowanie umowy i gratulował podpisania kontraktu prezesowi Januszowi Zakręckiemu.

-Najmłodszy śmigłowiec wykorzystywany obecnie przez Policję ma 13 lat, a najstarszy 47. Dzięki podpisaniu tego kontraktu policja zostanie wyposażona w znakomity sprzęt, który pozwoli jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo Polaków – powiedział szef MSWiA.

Zadowolenia z podpisania umowy nie krył Janusz Zakręcki: -To dla całej załogi Polskich Zakładów Lotniczych historyczna chwila. Wybór dokonany przez Policję jest dobrym wyborem, bo Black Hawk to śmigłowiec, który z pewnością spełni wszystkie z postawionych mu wymagań.

Obie maszyny zostaną dostarczone do końca bieżącego roku. Zostały zakupione w ramach Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa na lata 2017-2020. Policja w ramach programu otrzyma 3,1 mld na inwestycje i zakup sprzętu.

Szef resortu przypomniał, że obecny program modernizacji jest wzorowany na ustawie przyjętej przez rząd premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r. Zaznaczył też, że to dzięki decyzjom obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, a wcześniejszego ministra finansów, formacje mundurowe mogą dziś otrzymywać nowoczesne wyposażenie.

Obecnie policja wykorzystuje do swoich działań 11 śmigłowców. Stacjonują one w sześciu bazach na terenie kraju: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Łodzi.

Jarosław Szymczyk podkreślił, że jeszcze nigdy w historii polskiej Policji nie dokonano zakupu nowych śmigłowców. – Jestem przekonany, że śmigłowce, oprócz tego, że świetnie będą służyć naszym przygotowanym, wyszkolonym funkcjonariuszom pionu antyterorystycznego, to również wpiszą się w realizację innych zadań ustawowych Policji czy realizację akcji ratowniczych.

Edward Tabor
Data publikacji: