Zgodnie z komunikatem Ministra Cyfryzacji z 12 marca prowadzona przez gminy rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL, rozpocznie się w środę (16 marca).
Numer PESEL mogą uzyskać osoby, które:
oraz przybyli w okresie od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terenu Ukrainy w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi.
Wniosek o nadanie numeru PESEL będzie można złożyć w dowolnym organie gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wniosek należy złożyć osobiście.
Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku – z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie składane na wniosku.
Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Od dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia, nie pobiera się odcisków palców.
Należy przygotować:
Wnioskodawca otrzyma wydruk potwierdzający nadanie numeru PESEL.
Usługa jest bezpłatna.
Więcej informacji w językach ukraińskim i polskim znajduje się na stronach:
Sprawę związaną z nadaniem numeru PESEL można załatwić w Urzędzie Miejskim w Mielcu, przy ulicy Żeromskiego 26 – Biuro Obsługi Mieszkańca (BOM) na parterze.
Godziny pracy Urzędu Miejskiego:
poniedziałek w godz. 8.00-16.00,
wtorek–piątek w godz. 7.30-15.30.
W celu uzyskania bliższych informacji przed udaniem się do urzędu zalecamy w pierwszej kolejności kontakt telefoniczny na podane poniżej numery telefonów:
17 787 40 54, 17 787 40 55, 17 787 4056, 17 787 40 57, 17 787 40 58.
W trakcie wizyty należy pamiętać o obowiązku zachowania dystansu społecznego, zasłanianiu ust i nosa za pomocą maseczki oraz dezynfekcji rąk.
Centralny Ośrodek Informatyki oraz KPRM udostępnił film instruktażowy, który dotyczy procesu nadania numeru PESEL, informacji o Profilu Zaufanym oraz aplikacji mObywatel dla obywatela Ukrainy, którzy wjechali legalnie na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 r. i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski:
Materiał w filmie instruktażowym został podzielony na trzy części.
Pierwsza z nich pokazuje kroki związane z nadaniem numeru PESEL:
Druga część dotyczy Profilu Zaufanego oraz objaśnia proces jego założenia.
Trzecia część filmu dotyczy niezbędnych informacji związanych z aplikacją mObywatel i dokumentu Diia.pl przygotowaną dla obywateli Ukrainy.
Materiał został przygotowany w języku ukraińskim, z polskimi oraz ukraińskimi napisami.