Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Saint-Thégonnec (Francja)

Miasto partnerskie Mielca we Francji - Saint-Thégonnec

Miejscowość w północno-zachodniej Francji, departament Finistére (Bretania).

Powstała w XII w. z fundacji kościelnej jako jedna z kilku w tym regionie. Mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, a szczególnie uprawą lnu i konopi. W XV w. zbudowano zamek Penhoat, a w XVI i XVII w. murowany kościół wraz z innymi obiektami parafialnymi. W 1998 r. kościół został zniszczony przez pożar, ale odbudowano go całkowicie. Ponadto do naszych czasów dotrwały m.in. zabytkowe domy z XV w,. ruiny zamku i kaplica św. Brygidy Szwedzkiej z XVII w.

Współcześnie miejscowość rozwija się i przybywa liczba mieszkańców. Czynnikiem sprzyjającym jest dobra komunikacja – linia kolejowa i droga ekspresowa. Główne zajęcia ludności to rzemiosło i rolnictwo. Dla ochrony interesów rzemieślnicy, rolnicy i handlowcy skupiają się w stowarzyszeniach.

W miejscowości funkcjonują m.in.: szkoła podstawowa, gimnazjum i biblioteka. Ponadto ożywioną działalność prowadza stowarzyszenia kulturalne i dziedzictwa kulturowego, sportowe, rekreacyjne i pomocy społecznej. Gmina uczestniczy w kampanii Urzędu Języka Bretońskiego propagującej język bretoński w życiu codziennym ludności, a do niedawna zanikającego.