Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Mukaczewo (Ukraina)

Miasto położone na terenie Ukrainy Zakarpackiej. Umowa o wymianie kulturalnej, sportowej i gospodarczej została podpisana w 1993 roku.

Ma bogatą, tysiącletnią historię, której świadkami są zabytkowe budowle, a zwłaszcza potężny zamek obronny, świątynie różnych wyznań religijnych i pieczołowicie odrestaurowane centrum.
Mukaczewo liczy około 86 tysięcy mieszkańców i po Użgorodzie jest drugim liczącym się ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym w tej części Ukrainy.

W pierwszej fazie partnerstwa Mielca i Mukaczewa dominowała kilkakrotna wymiana zespołów artystycznych i ekip sportowych. Bardzo owocne okazały się plenery malarskie w Mukaczewie i Mielcu, które zorganizowano latem 1996 r. Ponadto regularnie raz w roku spotykały się oficjalne delegacje miast. W miarę normalizowania się stosunków Polski z Ukrainą, współpraca wzbogacała się o kontakty przedstawicieli przedsiębiorstw komunalnych, a następnie firm produkcyjnych i handlowych. Kolejnym krokiem w tej dziedzinie były prezentacje wybranych produktów na targach wielobranżowych w Mielcu i Mukaczewie.