Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Miejska Biblioteka Publiczna

Budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu

Miejska Biblioteka Publiczna w strukturze Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu funkcjonuje od 1 stycznia 1998 roku. W tym samym roku MBP obchodziła jubileusz 50 rocznicy powstania. Podpisanie aktu założenia pierwszej publicznej biblioteki w Mielcu miało miejsce 20 marca 1948 r. Rok 2013,to 65 lat działalności biblioteki. To okres ciągłych przemian, rozwoju bazy materialnej i organizacyjnej, powiększania księgozbioru i, co najważniejsze, pozyskiwania nowych czytelników. Od 1992 roku główną siedzibą MBP jest budynek przy ul. Kusocińskiego 2, przejęty wraz z Biblioteką Zakładową Robotniczego Centrum Kultury “WSK-PZL” Mielec.

Na dzień dzisiejszy sieć biblioteczną MBP tworzy 11 agend. Wśród nich znajdują się placówki, z których mogą korzystać dorośli, jak te, które przeznaczone są dla dzieci i młodzieży.

MBP umożliwia swoim czytelnikom bezpłatne korzystanie z Internetu, na komputerach stacjonarnych. We wszystkich filiach MBP istnieje także możliwość skorzystania z łącza Wi-Fi. Dzięki temu społeczność lokalna ma swobodny dostęp do sieci Internet, a co za tym idzie dostęp do globalnej sieci informacyjnej.

Główny kierunek gromadzenia zbiorów obejmuje wydawnictwa z różnych dziedzin wiedzy, literaturę popularnonaukową i naukową, beletrystykę, książkę mówioną (tzw. audiobooki), literaturę dla dzieci i młodzieży, zbiory regionalne, obejmujące całokształt piśmiennictwa dotyczącego Mielca i regionu mieleckiego, zbiory czasopiśmiennicze – zawierające czasopisma o charakterze uniwersalnym, bieżące dzienniki i czasopisma regionalne.

Misją Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych społeczeństwa lokalnego, upowszechnianie kultury i czytelnictwa oraz świadczenie usług informacyjnych dla mieszkańców miasta i regionu.