Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Löhne (Niemcy)

Miasto partnerskie Mielca w Niemczech - Löhne

Niemieckie miasto położone w Północnej Westfalii, w powiecie Herford, pomiędzy Hanowerem i Bielefeldem, przy skrzyżowaniu dwóch autostrad, A-2 i A-30. Obecnie liczy około 39 000 mieszkańców.

Prawa miejskie otrzymało w 1968 r., w rezultacie połączenia gmin Gohfeld, Löhne, Mennighueffen, Obernbeck i Uhlenburg. Region posiada blisko tysiącletnią historię. Atrakcjami miasta są: zabytki z XII w. i XVI w., muzeum regionalne i Aqua Park z kompleksem urządzeń rekreacyjnych.

Löhne jest ośrodkiem przemysłu meblarskiego, stalowego i maszynowego, budowlanego, spożywczego i tworzyw sztucznych. Jedną z bardzo dobrze prosperujących firm jest „THB Henryk Bury”, produkująca m.in. zestawy głośnomówiące do samochodów, posiadająca duży zakład produkcyjny w SSE „Euro-Park Mielec”. Löhne jest także lokalnym ośrodkiem oświatowo-kulturalnym.

Inicjatywa współpracy z Mielcem wypłynęła od właściciela firmy THB Henryka Burego i jego małżonki Renaty. W marcu i maju 2002 r. przebywały w Mielcu dwie delegacje niemieckie na czele z burmistrzem Wernerem Hamelem. 25-26 maja 2002 r. z rewizytą udała się do Löhne delegacja Mielca. W rezultacie spotkań i rozmów obie strony wyraziły chęć partnerskiej współpracy miast, co zostało poparte aprobatę rad miejskich w Löhne i Mielcu. Wymiana deklaracji o współpracy nastąpiła w czasie drugiej wizyty delegacji Mielca w Löhne, tj. 28 sierpnia 2002 r. Uzgodniono, że dziedzinami współpracy będą: oświata, kultura, sport, administracja i gospodarka oraz spotkania mieszkańców obu miast.