Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

List do Dyrektora Zakładu Nieruchomości PKP w Krakowie

Mielec, 23 stycznia 2002 r.
Pani
ALICJA URBANIAK
Dyrektor
Zakładu Nieruchomości PKP SA
ul. Mogilska 1
31-516 Kraków


Zwracam się uprzejmie o poinformowanie Zarządu Miasta Mielca na temat zamierzeń eksploatacyjnych budynku dworcowego i infrastruktury Stacji PKP Mielec. Powodem naszej prośby jest publiczna troska o zdecydowaną i pilną poprawę stanu techniczno-eksploatacyjnego tej nieruchomości, położonej w centrum miasta. Chodzi nam zwłaszcza o budynek dworcowy, który niegdyś nie wzbudzał negatywnych emocji wśród mielczan i podróżnych, lecz obecnie jest obiektem powszechnego wstydu mieszkańców Mielca, gdyż wygląda jak dawno opuszczona wiata blaszana, a nie budynek dla podróżnych XXI wieku.
Bardzo wielu mielczan podróżujących koleją i osoby zamieszkałe na tej trasie chwalą sobie dogodność dalekobieżnych połączeń bezpośrednich z Zamościem czy Wrocławiem, ale jednocześnie coraz częściej negatywnie wyrażają się o stacji w Mielcu, która wyglądem urąga przyzwoitości.
Brak pozytywnej reakcji dyrekcji PKP na oferty Zarządu Miasta Mielca i dyrekcji PKS-Mielec wielokrotnie składane od 1985 roku w sprawie wspólnej budowy nowego dworca PKP-PKS naraził miasto na koszty związane z przygotowaniem terenu dla wspólnej inwestycji. Na podstawie wspólnych uzgodnień w latach 1985-1989 została opracowana dokumentacja na budowę wspólnego dworca pasażerskiego dla PKP i PKS, jednak w związku z brakiem zainteresowania ze strony PKP, miejscowe Przedsiębiorstwo PKS zamierza samodzielnie wybudować dworzec pasażerski dla swoich potrzeb.


Wielce Szanowna Pani Dyrektor

Nie jest naszą intencją wytykanie kolei niedociągnięć, które przecież są uciążliwe i przykre dla nas wszystkich. Jesteśmy bowiem głęboko przekonani, że wspólnym wysiłkiem będziemy w stanie zlikwidować najistotniejsze problemy ze Stacją PKP Mielec i polepszy się jakość obsługi pasażerów.
Mielec leży 30 km od magistrali drogowej Wschód-Zachód, prowadzącej przez południową Polskę. Miasto ma 550-letnią historię i liczy 65.000 mieszkańców. Od dawna stanowi centrum kulturalne, edukacyjne i przemysłowe regionu, jest siedzibą ważnych instytucji miejskich, powiatowych, regionalnych i państwowych.
W Mielcu znajduje się najbardziej atrakcyjny teren inwestycyjny województwa podkarpackiego - Specjalna Strefa Ekonomiczna "Euro-Park Mielec", gdzie zainwestowano ponad 330 mln dolarów USA i utworzono 5800 nowych miejsc pracy.
Warto wiedzieć, że polskie i zagraniczne firmy, posiadające zezwolenia na działalność gospodarczą w naszym mieście, korzystają z atrakcyjnych ulg preferencyjnych, a jednym z walorów mieleckiej oferty jest powiązanie komunikacyjne, w tym kolejowe.
Mielec coraz dynamiczniej rozwija współpracę międzynarodową na różnych płaszczyznach życia społecznego i gospodarczego, toteż Niemcy, Amerykanie, Anglicy, Austriacy, Ukraińcy, Francuzi, Duńczycy, Portugalczycy i Węgrzy są częstymi gośćmi w naszym mieście. To kolejny powód, że chcemy jak najlepiej i najszybciej zadbać o Mielec jeszcze przed przyjęciem Polski do Unii Europejskiej.
Z rozwojem gospodarczym Mielca wiąże się zjawisko bardzo pozytywne dla PKP: wg informacji usługowo-transportowego przedsiębiorstwa Eurokol, które obsługuje bocznicę kolejową prowadzącą ze Stacji PKP Mielec do obszaru przemysłowego SSE "Euro-Park Mielec", na początku 1999 r. kolejowy transport towarów w Mielcu kształtował się na poziomie 500-700 wagonów miesięcznie, natomiast już w IV kwartale wzrósł do około 1500-2000 wagonów miesięcznie. Obecnie wyniki przewozów towarowych są jeszcze lepsze, zwłaszcza po zmodernizowaniu bocznicy kolejowej i uruchomieniu w Mielcu Terenowego Biura PKP Cargo SA.
Zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy pociągów towarowych Mielec jest stacją początkową dla całopociągowych przewozów wahadłowych zdawanych z bocznicy EUROKOL w Mielcu w relacjach do Dobroszyc, Lampertswalde (Niemcy) i Salzburg (Austria). Mielec jest też końcową stacją dla pociągów w wyżej wymienionych relacjach oraz dla wahadeł miału węglowego ze Śląska (także dla Elektrociepłowni Mielec). Niezależnie od przewozów wahadłowych, do Mielca kierowane są przesyłki wielowagonowe oraz w pojedynczych wagonach. Nie chcemy polemizować z różnymi argumentami PKP o niskiej rentowności linii kolejowej Dębica-Mielec-Tarnobrzeg-Stalowa Wola. Skądinąd ta uwaga jest słuszna, lecz należy zdać sobie sprawę, że trudno uzyskiwać dobre wyniki przy niespotykanie niskim poziomie technicznym obiektów PKP (brak peronu) i nieatrakcyjnej usłudze przewozów pasażerskich.
Dla zobrazowania stanu faktycznego dworca w Mielcu pozwalam sobie dołączyć kilka zdjęć.
W związku z istniejącą sytuacją Zarząd Miasta Mielca ma nadzieję, że Pani Dyrektor niezwłocznie podejmie działania, które leżą w interesie mieszkańców Mielca i są konieczne dla przywrócenia estetyki oraz sprawności technicznej i użytkowej budynkowi dworcowemu Stacji PKP Mielec.
Deklarujemy udział w rozmowach dotyczących przyszłości infrastruktury kolejowej na terenie Mielca oraz jesteśmy gotowi spotkać się z Panią specjalnie w tej sprawie.

Z poważaniem
Zastępca Prezydenta Miasta Mielca
Mieczysław Wdowiarz