Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Informacja dotycząca rekrutacji w NauczycielskimKolegium Języków Obcych w Mielcu

  1. Informacje ogólne

    Na podstawie Uchwały nr XXI/214/04 Sejmiku Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie z dnia 29 marca 2004 r., w sprawie utworzenia Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Mielcu, Samorząd Województwa Podkarpackiego ogłasza nabór słuchaczy od roku szkolnego 2004/2005 (to jest od 1 października 2004 r.) na specjalności język angielski.

    Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Mielcu (NKJO) będzie trzyletnim zakładem kształcenia nauczycieli przygotowującym do zawodu nauczyciela języka angielskiego. Absolwenci NKJO mają prawo do nauczania w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Po uzyskaniu dyplomu ukończenia NKJO, absolwenci mogą ubiegać się o stopień licencjata, a następnie odbyć 2 letnie studia magisterskie w wybranej przez siebie wyższej uczelni.

    Opiekunem naukowo - dydaktycznym NKJO w zakresie języka angielskiego będzie Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

    Zajęcia będą prowadzone w małych 15 do 20 - osobowych grupach, co zapewni efektywną naukę i bardzo dobre warunki nauki. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w języku kierunkowym. Formy zajęć będą takie same jak na studiach filologicznych, tj.: wykłady, seminaria, ćwiczenia, konwersatoria, praktyki pedagogiczne.

    Rok akademicki rozpoczyna się 1 października a kończy 30 czerwca. Nauka w NKJO będzie odbywać się w systemie dziennym bezpłatnie. Średnia liczba zajęć w tygodniu będzie wynosić 26-28 godzin lekcyjnych.

    Przedmioty nauczania zgrupowane są w następujące bloki tematyczne:
    • Praktyczna nauka języka obcego
    • Metodyka nauczania języka, praktyki pedagogiczne i psychologia
    • Językoznawstwo, fonetyka, ćwiczenia laboratoryjne
    • Kultura i historia krajów anglojęzycznych lub niemieckojęzycznych
    • Historia literatury
    • Przedmioty dodatkowe, techniczne środki nauczania i praca z komputerem.

  2. Rekrutacja

    Kryterium przyjęcia:

    Przyjęcia do NKJO odbywać się będą na podstawie egzaminu wstępnego. Egzamin wstępny odbędzie się w lipcu. W przypadku nie dokonania naboru w pierwszym terminie przewiduje się dodatkowy nabór we wrześniu. Zakres materiału obowiązującego na egzaminie to znajomość języka obcego na poziomie rozszerzonego programu języka angielskiego szkoły średniej. Prawo do przystąpienia do ustnej części egzaminu mają kandydaci, którzy pozytywnie zaliczą test z egzaminu pisemnego. W roku akademickim 2004/2005 do NKJO przewiduje przyjąć się 40 kandydatów. Kryteria przyjęcia określi komisja rekrutacyjna.

    Wymagane dokumenty:

    Kandydaci starający się o przyjęcie do NKJO zobowiązani są złożyć następujące dokumenty:
    • podanie (napisane własnoręcznie),
    • kwestionariusz,
    • oryginał świadectwa dojrzałości,
    • świadectwo lekarskie o przydatności do zawodu nauczycielskiego,
    • 4 fotografie,
    • kserokopia dowodu tożsamości,
    • dowód wpłaty opłaty egzaminacyjnej w wysokości 75 PLN (wpłacać na Konto BGŻ S.A. O/Rzeszów 26 2030 0045 1110 0000 0077 2630), z dopiskiem egzamin wstępny do Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Mielcu,
    • białą teczkę na składne dokumenty

    Dokumenty należy składać do dnia 23 lipca 2004 r. Nie będą przyjmowane dokumenty nie w pełni kompletne.

    Dokumenty przyjmuje i dodatkowych informacji udziela Sekretariat Kolegium w Mielcu, ul. Tańskiego 3, tel.: 017 585 29 31.

    Terminy egzaminów:

    Egzamin wstępny będzie składał się z części pisemnej i ustnej i odbędzie się w Mielcu, w budynku przy ul. Tańskiego 3, w następujących terminach:
    1. egzamin pisemny - 26 lipca 2004 r. o godz. 1000
    2. egzamin ustny - 28-29 lipca 2004 r. o godz. 900


  3. Wymagania egzaminacyjne

    Egzamin pisemny:

    Egzamin pisemny będzie składał się z 4 części obejmujących:
    1. znajomość gramatyki języka,
    2. znajomość słownictwa i podstawowych zasad słowotwórstwa,
    3. umiejętność tłumaczenia zdań w języku polskim i obcym w obu kierunkach,
    4. umiejętność wyrażenia różnych treści w formie krótkiego tekstu (2-3 akapity).


    Egzamin ustny:

    Egzamin ustny ma na celu ocenę umiejętności rozumienia mowy przez kandydata i jego poprawnego wysławiania się w języku obcym. Egzamin będzie składał się z trzech podstawowych części:
    1. zapoznanie się kandydata z wylosowanym tekstem lub ilustracją,
    2. rozmowy z egzaminatorem na temat wylosowanego materiału,
    3. rozszerzenie tematu rozmowy poza tematykę określoną przez wylosowany materiał (pytania o motywację podjęcia tego kierunku studiów, zainteresowania szkolne i pozaszkolne, rodzinę, plany na przyszłość, poglądy na aktualne tematy społeczne, znajomość podstawowych faktów dotyczących kultury, historii i literatury krajów angielskiego, itp.).


    Przyjmuje się, że kandydat na I rok nauki w Kolegium posiada umiejętność rozumienia wypowiedzi ustnych i pisemnych w sytuacjach życia codziennego, a także potrafi tworzyć gramatycznie poprawne zdania, w sposób efektywny komunikujące w mowie i piśmie treści i intencje zgodne z wymogami sytuacji. Obowiązuje znajomość gramatyki na poziomie popularnych podręczników do gramatyki, np. "Nowa gramatyka angielska w ćwiczeniach" (autorzy: Gozdawa-Gołębiowski, Jasińska, Kryński i Prejbisz, Warszawa, PWN 1995), lub starsze wersje gramatyki angielskiej w ćwiczeniach (Prejbisz, Jasińska, Kryński). W zakresie słowotwórstwa należy umieć tworzyć nowe słowa poprzez dodawanie przyrostków do podstawy słowotwórczej (np. care+ful+ly; care+less+ly, un+avoid+able, in+definite+ly, dis+advantage+ous, un+convention+al., ir+respons+ible, un+able).

    Ponadto kandydat powinien wykazać zainteresowanie kulturą Wlk. Brytanii lub USA (np. historia, geografia, bieżące wydarzenia polityczne, osiągnięcia naukowe, ważne osobistości, najważniejsze pozycje książkowe lub filmowe, muzyka).



    Przykładowe pytania na egzamin wstępny

    dokument w formacie MS Word *.doc



    09.07.2004 r.