Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Edukacja mielecka znów wygrała


Uroczystość Wręczenia Znaków Jakości Interkl@sa
pod patronatem Marszałka Sejmu RP. Marka Borowskiego
16 czerwca 2003, godz. 1200, Sejm RP, Sala 106
Dwie szkoły uzyskały Znak Jakości na okres roku, a trzy - na dwa lata. Najwyższą liczbę punktów zdobyło gimnazjum Nr 2 w Mielcu - 801 punktów (na 1000 możliwych). III LO we Wrocławiu zdobyło 795,4 punktu, a Centrum Kształcenia Ustawicznego z Koszalina 735 punktów. Szkoły te uzyskały tzw. srebrny Znak Jakości - przyznawany na dwa lata. Zespół Szkół w Policach (580 punktów) oraz Gimnazjum Nr 3 w Żorach (535 punktów) odebrały Znak Jakości na jeden rok szkolny.
Przypomnijmy, że w Polsce przyznano dotąd tylko 7 znaków jakości "Interkl@sa", z czego dwa tytuły trafiły do Mielca - dla Szkoły Podstawowej Nr 13 (w roku 2002) i właśnie dla Gimnazjum Nr 2.

16 czerwca 2003 roku, w samo południe, w Sejmie rozpoczęła się uroczystość wręczenia Znaków Jakości Interkl@sa. To prestiżowe wyróżnienie wręczane było już po raz drugi.

W tym roku Znak Jakości przyznano 5 szkołom. Patronat nad imprezą objął członek Kapituły Znaku Jakości Interkl@sa, Marszałek Marek Borowski.

O Znak Jakości Interkl@sa mogą ubiegać się szkoły, które zgodnie ze standardami przyjętymi w Unii Europejskiej przygotowują młodzież do zbliżającej się wielkimi krokami epoki informacji. Znak Jakości potwierdza, że szkoła stała się ośrodkiem wdrażania idei społeczeństwa informacyjnego. Przyznaje je Kapituła, do której zaproszono wybitne osobistości polskiej kultury, nauki i polityki. Posiedzenie Kapituły Znaku Jakości odbyło się o godzinie 1115.

Na posiedzeniu oraz uroczystości obecni byli członkowie Kapituły Znaku Jakości Interkl@sa:

Grażyna Staniszewska - Senator RP, b. przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, przewodnicząca Kapituły
Marek Borowski - marszałek Sejmu, SLD
Prof. Peter A. Bruck - przewodniczący jury europejskiego konkursu multimedialnego "EuroPrix" Krystyna Janda - aktorka
Aleksander Łuczak - b. Minister Edukacji, członek KRRiT
Kazimierz Marcinkiewicz - poseł Prawa i Sprawiedliwość, były Wiceminister Edukacji

Zaproszenie na uroczystość wręczenia Znaków Jakości przyjęli m.in. Minister Nauki prof. Michał Kleiber, Wiceminister Edukacji Ewa Freyberg, Wicedyrektor organizacji European Schoolnet z Brukseli, Guus Wijngaards, a także przedstawiciele kuratoriów oświaty i władz lokalnych.

Uroczystość wręczenia Znaków Jakości Interkl@sa 2003 otworzyła Senator Grażyna Staniszewska, Koordynator Programu Interkl@sa, która powitała zaproszonych Gości. Szczególnie serdecznie senator Staniszewska witała młodzież i nauczycieli - bohaterów spotkania.

Marszałek Marek Borowski dowcipnie zauważył, że podczas takiej uroczystości właściwie powinno się przedstawiać adresem swojej strony WWW. "Tak więc nazywam się www.Borowski.pl" - zażartował. Już całkowicie poważnie Marszałek mówił o ogromnej roli integracji Polski ze Wspólnotą Europejską dla wyrównywania standardów w zakresie stosowania nowoczesnych technologii w edukacji.
Marszałek zwracał uwagę na fakt, że kryteria konkursu Interkl@sy są bardzo ostre. Wspominał, że na posiedzeniu Kapituły dyskutowano pomysł, aby upowszechnić inicjatywę Znaku Jakości. Marek Borowski zaznaczył jednak, że nie chodzi tu o zmianę kryteriów, ale o złagodzenie "progu wejściowego". Marszałek pogratulował uczniom i nauczycielom wyróżnionych szkół - jego zdaniem, szkoła to przede wszystkim nauczyciel i uczeń, którzy wspólnie pracują na to, aby w Polsce było mądrzej.

Prof. Peter A. Bruck w swojej prezentacji podkreślał rolę nowoczesnego uczenia się i nauczania. Mówił, że certyfikaty są ważne i potrzebne, ale, że nie mogą świadczyć tylko o wiedzy teoretycznej - współcześnie musimy bowiem uczyć się także przykładów i zastosowania wiedzy w praktyce. Prof. Bruck jako przewodniczący jury Europrix zwrócił także uwagę na fakt, że polskie projekty co roku znajdują się w gronie najlepszych w tym multimedialnym europejskim konkursie.

Wicedyrektor European Schoolnet Guus Wijngaards podkreślał zasługi Interkl@sy dla budowania społeczeństwa informacyjnego w Polsce oraz rozwoju współpracy pomiędzy szkołami z Polski a szkołami z innych krajów europejskich. Wspomniał o projekcie Spring Day, do którego przyłączyło się ponad 5000 szkół z całej Europy, w tym ponad 500 z Polski. Projekt ten zainicjowany został przez członków Konwentu Europejskiego i miał na celu włączenie młodzieży do debaty nad przyszłością zjednoczonej Europy. Organizatorem Spring Day w Polsce była Interkl@sa.

Minister Nauki Michał Kleiber - jak sam to określił - "radosny obserwator" działań Interkl@sy, nazwał program Interkl@sa "wspaniałym przykładem inicjatywy pozarządowej". Zwracał także uwagę na konkretne sukcesy, jakie Interkl@sa odniosła na przestrzeni kilku lat działalności. Gratulując młodzieży i nauczycielom sukcesów, życzył im marzeń oraz siły i zapału do ich realizacji.

Dyrektorzy wyróżnionych szkół otrzymali specjalną Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Przyznanie tych nagród ogłosiła Wiceminister Edukacji, Ewa Freyberg.

Wręczenie Znaków Jakości oraz nagród poprzedziła prezentacja osiągnięć szkół. Zdzisław Nowakowski, przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej Znaku Jakości krótko scharakteryzował wyróżnione szkoły. "W mieleckiej szkole wszyscy nauczyciele podczas zajęć wykorzystują komputery, III LO we Wrocławiu jest szkołą o profilu informatycznym, a Centrum w Koszalinie współpracuje za pośrednictwem Internetu z wieloma szkołami w Europie i w Polsce. W gimnazjum w Żorach jest bardzo dobry nauczyciel informatyki, mający razem z uczniami wiele sukcesów, a w Zespole Szkół w Policach Internet jest ważną platformą kontaktów nauczycieli z rodzicami - z takiej formy kontaktu korzysta ponad 40 proc. rodziców" - mówił Zdzisław Nowakowski.

Zwycięskie szkoły oprócz prestiżowych tablic Znak Jakości Interkl@sa otrzymały nagrody ufundowane przez Sponsorów - pakiety oprogramowania od Sponsora Głównego uroczystości - firmy Microsoft, program do tworzenia map myślowych Mind Manager od firmy Brand IT, pakiety edukacyjne od firmy Elbox, multimedialne programy edukacyjne od firmy Young Digital Poland oraz specjalną nagrodę od Patrona Medialnego uroczystości - wydawnictwa Perspektywy. Wydawnictwo ofiarowało szkołom półroczną prenumeratę ich czasopism, a dodatkowo - reportaż na temat wyróżnionych szkół i ich osiągnięć, który ukaże się w wakacyjnym numerze miesięcznika edukacyjnego Perspektywy.

Dodatkowe informacje:
www.interklasa.pl


Katarzyna Maniszewska
18.06.2003 r.