Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

W piątek startuje 23. Mielecki Festiwal Muzyczny

Mielecki Festiwal Muzyczny jest najważniejszą imprezą cykliczną w kalendarzu kulturalnym Mielca i jedną z najważniejszych w województwie. Od 20 lat Festiwal organizowany jest przez Samorządowe Centrum Kultury.

Pomysł Festiwalu zrodził się w SCK. Przez pierwsze lata koncerty odbywały się w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie znajdują się światowej klasy organy firmy Eule. I właśnie muzyka organowa była osnową pierwszych edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego, bo taką nazwę nosił w pierwszych latach istnienia Festiwal, a Samorządowe Centrum Kultury współpracowało przy jego organizacji z parafią pw. MBNP. Pierwsza edycja MFO odbyła się w 1998 r., a trzy lata później poszerzono formułę festiwalu i przemianowano go na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Odtąd oprócz koncertów organowych na Festiwal składają się koncerty solistów, zespołów kameralnych, chórów i orkiestr, a wspólnym mianownikiem wszystkich koncertów są: światowa obsada artystyczna, nadzwyczajny repertuar, najwyższa jakość wykonawcza

Tegoroczna edycja Mieleckiego Festiwalu Muzycznego rozpocznie się już w najbliższy piątek 11 września o godzinie 19.00 w Samorządowym Centrum Kultury. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi formacja „Wojtek Mazolewski Quintet”.

Wojciech Mazolewski to muzyk jazzowy, założyciel kilku zespołów, wśród nich grupy Pink Freud, która jest najbardziej znana szerszej publiczności. Mazolewski partnerował tak wybitnym muzykom jak: Pete Wareham, Dennis Gonzales, Tim Berne, Tomasz Stańko, John Zorn, Peter Kowald, Tymon Tymański, Jerzy Mazzoll, Olo Walicki, Andrzej Smolik, Mikołaj Trzaska, Marcin Masecki, Wojtek Waglewski, Lech Janerka, Fisz, Emade oraz wielu innych. Prezentował muzykę jazzową w dużych stacjach radiowych: w Polskim Radio Gdańsk, Chilli Zet, czy – do niedawna – w radiowej „Trójce”. Otrzymał wiele prestiżowych nagród muzycznych. Wiele koncertuje, głównie w Europie, Ameryce Południowej i Japonii.

Znawcy jazzu doceniają nie tylko jego muzykę, ale też osobisty wkład Mazolewskiego w przybliżanie jazzu młodemu pokoleniu. Jazz na listach przebojów, jazz w TV i jazz na łamach prasy popularnej – tego wcześniej nie było, a teraz zdarza się coraz częściej. Wielu uważa, że to m.in. wynik niekonwencjonalnych projektów firmowanych przez Mazolewskiego. Jest jednym z twórców, którzy wydźwignęli ten elitarny i niszowy gatunek muzyczny na duże sceny, którym udało się dotrzeć z jazzem do szerokiej publiczności.

Wojciech Mazolewski największą popularność zdobył, będąc liderem grupy Pink Freud, która zdobyła wielkie uznanie na polskiej scenie muzycznej. Założył też supergrupę Bassisters Orchestra, w której występowali muzycy tak znani i cenieni jak: Piotr “Emade” Waglewski (sampler), Bartosz “Fisz” Waglewski (wokal), Mikołaj Trzaska (saksofon) i Macio Moretti (perkusja), czy Michał “Bunio” Skrok (sampler). W zamyśle miał być to jednorazowy projekt, którego celem było stworzenie muzyki do przedstawienia teatralnego, jednak supergrupa funkcjonowała dłużej, a jej członkowie się zmieniali. Bassisters Orchestra nagrała dwa albumy: “Live at Wrzeszcz” (2004) oraz “Numer Jeden” (2006).

Koncert inauguracyjny XXIII Mieleckiego Festiwalu Muzycznego

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET

Oskar TOROK – trąbka
Marek POSPIESZALSKI – saksofon
Joanna DUDA – instrumenty klawiszowe
Qba JANICKI– perkusja
Wojtek MAZOLEWSKI – kontrabas

11 września 2020, godz. 19.00, sala widowiskowa Domu Kultury SCK
Bilety w cenie 40 zł – do nabycia w kasie kina GALAKTYKA (dni robocze od godziny 14, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz na kupbilecik.pl

Program 23. Mieleckiego  Festiwalu Muzycznego dostępny jest na stronie: https://festiwalmielec.pl/program

Marietta Mateja-Nowak
Data publikacji: