Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

W LIPCU W MIELCU ZNÓW LOTNICZE ŚWIĘTO

 

28 lipca br. na terenie Lotniska Mielec odbędą się IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze. Z tej okazji w czwartek 5 kwietnia w Mielcu zorganizowano specjalną konferencję prasową, której gospodarzami byli organizatorzy tego wydarzenia: Polskie Zakłady Lotnicze, Województwo Podkarpackie, Miasto Mielec oraz Lotnisko Mielec.

Pokazy zostały objęte patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej RP. Będą wyjątkowe ze względu na obchody 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu oraz 100-lecia polskiego lotnictwa, które przypadają w 2018 roku. Program lotniczego święta ma dostarczyć widzom wielu emocji i niezapomnianych wrażeń.

Najważniejszym punktem Podkarpackich Pokazów Lotniczych będą podniebne akrobacje, podczas których będzie można podziwiać zarówno historyczne statki powietrzne, będące w przeszłości chlubą Mielca, jak i współczesne samoloty i śmigłowce. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik rodzinny oraz liczne atrakcje i niespodzianki: wystawa statyczna, gry, zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych oraz koncerty muzycznych gwiazd.

Historia województwa podkarpackiego, a w szczególności Mielca jest nierozerwalnie związana z lotnictwem. Budowa lotniczego dziedzictwa regionu zapoczątkowana decyzją władz II RP o utworzeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego na zawsze zmieniła losy miast i miasteczek południowo-wschodniej Polski. Dziś lotnictwo to jedna z inteligentnych dziedzin, na której województwo podkarpackie opiera swój rozwój.

-Bardzo się cieszę, że nasz autorski projekt Podkarpackich Pokazów Lotniczych rozwija się i dziś możemy zapowiedzieć już czwartą jego edycję. Historia zatoczyła koło, bo pierwsza odbyła się w Mielcu. Tegoroczne pokazy będą wyjątkowe, gdyż przypadają w czasie gdy świętujemy 100-lecie niepodległości, 100-lecie polskiego lotnictwa i 80-lecie przemysłu lotniczego na Podkarpaciu. Dlatego program, jak wszystkie dodatkowe atrakcje, zapewnią  wrażenia jakich dotąd na mieleckim niebie nie widzieliśmy. Rozwój naszego regionu nieodłącznie związany jest  z lotnictwem. Jesteśmy jedynym województwem, które określiło jako jedyne w kraju tę branżę jako swoją inteligentną specjalizację w Regionalnej Strategii Innowacji. Pokazy są jej świetną promocją. Podkarpacie jest sprzyjającym regionem dla lotnictwa i nowych inwestorów. Rozwój naszego województwa jest możliwy również dzięki środkom z Unii Europejskiej. Także Podkarpackie Pokazy Lotnicze po raz czwarty finansowane będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego –  powiedział Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

W 1938 roku uruchomiono w Mielcu  pierwszą lotniczą fabrykę wraz z przyległym do niej lotniskiem.  Decyzja o budowie tego zakładu lotniczego była przełomową dla losu trzech kolejnych pokoleń mieszkańców miasta. Produkcja samolotów stała się motorem napędowym rozwoju Mielca, a samoloty takie jak An-2, M18, TS-11 Iskra, czy współcześnie produkowane M28 i S-70i BLACK HAWK stały się  znakami rozpoznawczymi Mielca w świecie. Obecnie Mielec to niezwykle ważny ośrodek przemysłowy w województwie podkarpackim.

-Cieszymy się, że Podkarpackie Pokazy Lotnicze znów zagoszczą  w Mielcu – mieście, w którym lotnicze tradycje są głęboko zakorzenione od ponad 80 lat – powiedział Fryderyk Kapinos pełniący funkcję Prezydenta Miasta Mielca, dodając: -Zaczęło się od lotniska turystycznego na terenie którego już w latach trzydziestych organizowano w Mielcu pierwsze festyny lotnicze. Jubileusz 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu jest okazją do przypomnienia historii rozwoju naszego miasta. Nie przez przypadek o Mielcu często mówi się jako o lotniczej stolicy Polski. Jesteśmy dumni z naszej produkcji lotniczej, z naszych fachowców, a także z tego że dzięki coraz lepiej wyposażonemu lotnisku nasze miasto jest uznanym ośrodkiem szkolenia pilotów prowadzonym zarówno przez wyższe uczelnie, jak i prywatne szkoły i firmy lotnicze.

Kontynuatorem wizjonerskich planów pierwszych budowniczych COP są dziś Polskie Zakłady Lotnicze – firma w której tradycje łączą się z nowoczesnością i szeroko pojętymi innowacjami.

W szczególnym roku jubileuszu, PZL Mielec podjęły się organizacji cyklu imprez rocznicowych. Jak powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec, Podkarpackie Pokazy Lotnicze to najważniejsza część tych planów, ale nie jedyna:

– Jako fabryka czerpiąca z tradycji i wieloletniej historii lokalnego przemysłu lotniczego z dumą dołączamy do organizacji IV Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy uczestniczyć w tak doniosłym i ważnym dla lokalnej społeczności jubileuszu. Mamy nadzieje, że opracowywany właśnie program lotniczych atrakcji  przyciągnie pasjonatów lotnictwa, a występy wszystkich statków powietrznych dostarczą widzom niezapomnianych wrażeń.

Plan obchodów zainicjowany przez PZL Mielec składa się z różnych wydarzeń skierowanych do pracowników firmy oraz mieszkańców Mielca i okolic. Wśród nich są: „Bieg 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu” po pasie mieleckiego lotniska (14 kwietnia), Przegląd Filmów Lotniczych (12 maja) czy „Wieczór Otwarty w PZL Mielec” (19 maja).

Podkarpackie Pokazy Lotnicze „Na Pokładzie Funduszy Europejskich” na stałe wpisały się w repertuar imprez w województwie podkarpackim. Przypomnijmy, że pierwsza edycja Podkarpackich Pokazów  Lotniczych odbyła się w Mielcu. Gospodarzami kolejnych były Rzeszów i Krosno, a w tym roku lotnicze święto wraca do Mielca.

Pełny program wydarzenia poznamy w najbliższym czasie. Jak mówił Wojciech Bugajski, Prezes Zarządu Lotniska Mielec, organizatorzy mają nadzieje na udział w Podkarpackich Pokazach m.in. znakomitych zespołów akrobacyjnych, a także samolotów F-16.

Wszelkie informacje na temat pokazów lotniczych, programu, i atrakcji będą umieszczane na stronie internetowej: www.pokazylotnicze.podkarpackie.pl.

Edward Tabor
Data publikacji: