Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Odpady BIO

Odpady BIO

Szanowni mieszkańcy przypominamy, że odbiór bioodpadów tzw. odpadów BIO odbywa się:

– z nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej jeden raz w tygodniu, w miesiącach od kwietnia do końca października, oraz jeden raz w miesiącu, w miesiącach od listopada do marca,

– z nieruchomości w zabudowie wielolokalowej jeden raz w tygodniu.

Wszystkie nieruchomości wyposażone zostały w brązowe pojemniki z napisem BIO, które przeznaczone są na wszelkie bioodpady.

Jak postępować z odpadami BIO:

  1. Pojemnik BIO przeznaczony jest wyłącznie na odpady kuchenne i spożywcze; dopuszcza się również gromadzenie w pojemnikach odpadów zielonych.
  2. Do pojemnika na bioodpady można wrzucać:
  • odpady z gospodarstw domowych tj.: odpadki kuchenne, obierki z jarzyn, owoców, fusy z kawy, herbaty wraz z filtrami papierowymi, resztki produktów żywnościowych pochodzenia roślinnego, skorupki jajek,
  • odpady ogrodowe tj.: liście, trawę, kwiaty, drobne gałązki.

UWAGA!! Do pojemnika na bioodpady nie wrzucaj:

  • surowego mięsa,  padliny, resztek jedzenia w płynie (np. zup, mleka, jogurtów,) oleju jadalnego, zepsutej żywności, kości zwierząt,
  • odchodów zwierzęcych,
  • drewna impregnowanego (w tym poremontowego), płyt wiórowych i pilśniowych,
  • leków,
  • ziemi i kamieni.

Należy pamiętać, aby do pojemników na BIO nie wrzucać opakowań (foliowych worków – toreb), w których odpady zostały przyniesione, a nie zostały do tego przystosowane. Spowodowane jest to faktem, iż zwykłe woreczki foliowe nie nadają się do kompostowania.

Należy pamiętać, aby nie mieszać  bioodpadów z innymi odpadami. Domieszka nawet niewielkiej ilości plastikowych opakowań, folii, szkła, puszek aluminiowych i metalowych, opakowań wielomateriałowych, baterii, dużych kawałków drewna, magazynów i gazet, powlekanego papieru powoduje, że bioodpady nie nadają się do kompostowania.

Odpady BIO możesz również dostarczyć do PSZOK

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przyjmuje nieodpłatnie odpady BIO przez cały rok. Wystarczy, że dostarczysz tego typu odpady we własnym zakresie do PSZOK-u znajdującego się na terenie naszego miasta.

Zamiast zbierać odpady kompostuj!

Właściciele nieruchomości mogą zagospodarować powstałe na nieruchomości bioodpady we własnym zakresie, poprzez kompostowanie. Kompost jest źródłem naturalnego, darmowego nawozu, który możemy wykorzystać do użyźnienia gleby w ogrodzie czy w doniczkach.

Co wrzucamy do kompostownika? Większość odpadów kuchennych i ogrodowych, takich jak: resztki owoców i warzyw, resztki roślinne, rozgniecione skorupki z jaj, fusy z kawy i herbaty, gałązki żywopłotów, ziemię z doniczek i skrzynek, przekwitnięte kwiaty, liście, skoszoną trawę, nadziemne części chwastów, niezadrukowany papier (papier śniadaniowy, chusteczki, serwetki, tektura itp.), a także słomę i siano. Nie wrzucamy do kompostownika mięsnych odpadów kuchennych i kości, zainfekowanych roślin ogrodowych, gruzu czy śmieci z odkurzacza.

Tu znajdziesz rady dotyczące kompostowania: