Mielec


Odnośnik - mapa strony
Odnośnik - dane kontaktowe
Odnośnik - strona główna

Warto zwiedzić


 • Pałacyk Oborskich przy ul. Legionów 73
  Główna siedziba Muzeum Regionalnego Samorządowego Centrum Kultury. W wiekach XVII, XVIII i XIX był to dwór miejski nad brzegiem rzeki Wisłoki, który powstał po zburzeniu renesansowego zamku rycerskiego Gryfitów-Mieleckich. Zamieszkiwali w nim kolejni właściciele mieleckich dóbr. W 1906 r. hrabia Wacław Oborski zakończył budowę pałacyku, połączonego ze starym dworkiem. W latach 90. XX w. władze miasta przeznaczyły zabytkowy obiekt na siedzibę Muzeum Regionalnego i przystąpiły do gruntownego odrestaurowania pałacyku. Od 2001 r. w jego wnętrzach eksponowane są wystawy, a nierzadko odbywają się uroczystości miejskie, spotkania międzynarodowe, sesje naukowe i śluby.

  Zwiedzanie - codziennie (z wyjątkiem niedziel i poniedziałków) w godzinach 10.00-16.00 (zwiedzanie w piątek jest bezpłatne), tel. 017 586 42 32.


 • Bazylika mniejsza św. Mateusza przy ul. Tadeusza Kościuszki, opodal staromiejskiego rynku. Najstarsza wzmianka o kościele pod tym wezwaniem pochodzi z 1470 r. Początkowo był drewniany. W 1595 r. powstała murowana kaplica św. Anny. W zamurowanych podziemiach kościoła spoczywają założyciele i dawni właściciele miasta - rycerska rodzina Mieleckich herbu Gryf. Najwybitniejsi z nich należeli do najbardziej znaczących senatorów w Polsce "Złotego Wieku". Żyli w czasach ostatnich królów z dynastii Jagiellonów - Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta oraz pierwszych polskich władców elekcyjnych - Henryka Walezego i Stefana Batorego. Byli to: Stanisław Mielecki (ok. 1470-1532) - kasztelan zawichojski, Jan Mielecki (1501-1561) - marszałek wielki koronny i wojewoda podolski, Sebastian Mielecki (zm. 1574) - kasztelan krakowski oraz Mikołaj Mielecki (ok. 1539-1585) - hetman wielki koronny i wojewoda podolski. W latach 1670-1721 z fundacji współwłaściciela miasta Zbigniewa Ossolińskiego powstał kościół w stylu barokowym. Ołtarze pochodzą z 2 poł. XVIII wieku. W zachowanym wyposażeniu dominują obiekty późnobarokowe i klasycystyczne: ołtarze, rzeźby i obrazy. Kilkakrotnie dokonano przebudowy kościoła - dobudowano wieżę (1795) i okazały blaszany hełm z latarnią (1924). W tej postaci świątynia dotrwała do naszych czasów i jest najstarszym zachowanym obiektem sakralnym w Mielcu. Jednocześnie należy do najcenniejszych zabytków miejskiej architektury. Nad głównymi drzwiami świątyni został umieszczony rycerski herb Ossolińskich - Topór (to na pamiątkę starań Jerzego Zbigniewa Ossolińskiego o budowę kościoła). W pierwszych latach XXI stulecia wnętrze zostało starannie odnowione. W 2006 r. Ojciec Święty Benedykt XVI podniósł kościół parafialny do rangi bazyliki mniejszej. Świątynię otacza murowane w XVIII wieku ogrodzenie ze stacjami Męki Pańskiej. Od 1990 r. na murze powstała "Ściana Katyńska" z krzyżem Golgoty Wschodu i 58 tablicami poświęconymi oficerom i policjantom z powiatu mieleckiego, zamordowanym na wiosnę 1940 r. w Katyniu, Miednoje i Charkowie.
  Ulicami Kościuszki i Rzeczną warto wybrać się na spacer w kierunku rzeki Wisłoki i kościoła filialnego św. Marka, wzniesionego w stylu późnobarokowym.

  Zwiedzanie po uzgodnieniu z kancelarią parafialną, ul. Bł. ks. Romana Sitki 3, tel. (+48) 017 586 22 28


 • "Jadernówka" - filia Muzeum Regionalnego SCK przy ul. Jadernych 19.
  Niegdyś dom mieszkalny i zakład fotograficzny rodziny Jadernych, zbudowany w latach 1904-1906. Często służył jako miejsce zebrań środowiska artystycznego lat 1918-1939, był też punktem kontaktowym działaczy konspiracji i partyzantki podczas okupacji hitlerowskiej. W 80-letniej działalności zakładu August (ojciec) i Wiktor (syn) wykonali olbrzymią i jedyną w swoim rodzaju dokumentację życia społeczno-gospodarczego Mielca i jego regionu. Po odrestaurowaniu obiektu i sąsiedniego budynku nr 21 w atelier urządzono stałą ekspozycję fotografii Jadernych oraz niepowtarzalną wystawę sprzętu fotograficznego. Jest to jedna z trzech najważniejszych w Polsce kolekcji zawierających aparaty i akcesoria produkowane w różnych krajach świata. Kilka razy w roku filia muzeum organizuje także wystawy sztuki, w tym zabytków muzealnych pochodzących ze znanych polskich zbiornic narodowych.

  Zwiedzanie - codziennie (z wyjątkiem niedziel i poniedziałków) w godzinach 10.00-16.00 (zwiedzanie w piątek jest bezpłatne), tel. 017 586 22 71.


 • Poczet królów i książąt Polski (Sala Królewska)
  unikatowa w skali kraju galeria wizerunków polskich władców, znajdująca się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza przy ul. T. Kościuszki 10 (tzw. Sala Królewska). Dawną salę obrad Rady Powiatowej w Mielcu ozdobiono w latach 1907-1909 herbami wszystkich ziem i województw Polski w granicach do 1795 r. oraz pięknym fryzem z 44 portretami władców Polski, a także wizerunkami Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego (bohaterów demokracji Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej). Obrazy namalował Konstanty Niemczykiewicz ze Lwowa, wzorując się na szkicach Jana Matejki. Salę zdobi również religijno-alegoryczny tryptyk pędzla Stanisława Dębickiego.

  Zwiedzanie - codziennie po uzgodnieniu z dyrekcją szkoły, tel. 017 586 29 76.


 • Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC przy ul. Wojska Polskiego - od 1995 r. pierwsze w Polsce, zarazem niezwykle atrakcyjne miejsce dla inwestorów, deweloperów i miłośników turystyki przemysłowej. Aż 604 hektary terenów inwestycyjnych z kompleksową, nowoczesną infrastrukturą z mediami technologicznymi i pełnym uzbrojeniem gruntów, z ofertą gotowych hal fabrycznych i obsługą celną, logistyczną, hotelową. Uwagę zwraca nowoczesna architektura fabryk wybudowanych w latach 1996-2007. Podziw wzbudzają hale fabryczne, gdzie przez lata 1939-2007 powstaje sprzęt lotniczy (zaprojektowano, wyprodukowano i wyremontowano ok. 20 tysięcy samolotów różnych typów - odrzutowych i tłokowych, wojskowych i cywilnych). Nowością produkcyjną Polskich Zakładów Lotniczych będą niebawem śmigłowce "Black Hawk" - znany produkt amerykańskiego koncernu lotniczego Sikorsky Aircraft Corporation. Przy obiektach PZL staną atrakcje muzealne: szkolno-bojowy samolot odrzutowy "Iryda". Od 1945 r. wytwarza się w Mielcu sprzęt motoryzacyjny różnego przeznaczenia (niegdyś produkowano autobusy, karetki pogotowia, samochody pożarnicze, samochody osobowe "Mikrus", telewizyjne wozy transmisyjne "Mielec", samochody-chłodnie oraz części do ciągników i motocykli, a obecnie dobrze sprzedają się ekskluzywne automobile "Leopard", "Cobra" i "Jaguar", 90 typów pojazdów elektrycznych i hybrydowych "Melex" oraz na dużą skalę produkuje się wiązki elektryczne oraz części i zespoły dla znanych na świecie marek samochodowych). Do czołowych 2 tysięcy firm w Polsce, których dochody to przynajmniej 60 mln zł, należy sześć zakładów z Mielca: Kronospan, BRW, Kronoflooring, Silva, Bury Technologies i Onduline Production. Turyści mogą być zaskoczeni, że to z Mielca właśnie pochodzą lody słynnej "Zielonej Budki", panele podłogowe "Kronospanu", meble BRW, specyfiki lecznicze "Colfarmu" czy zestawy głośnomówiące produkcji firmy Bury Technologies. Na lotnisku dowiedzą się, że największa na świecie firma usług agrolotniczych to ZUA-Mielec. Turystyka przemysłowa rozwija się i obejmuje kilkanaście spośród 70 firm z SSE EURO-PARK MIELEC.

  Zwiedzanie terenu - od poniedziałku do piątku, po uzgodnieniu z dyrekcją Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu SA w Mielcu, tel. (+48) 017 788 72 36, zwiedzanie firm wewnątrz - po wyrażeniu zgody przez kierownictwo poszczególnych zakładów.  Mielecki Park Przemysłowy w budowie - obszar dla firm o zaawansowanych technologiach produkcji. Odniesienie wzorcowego sukcesu gospodarczego przez Specjalną Strefę Ekonomiczną "EURO-PARK MIELEC" stworzyło warunki dla projektu, który 17 marca 2005 r. samorząd miejski przyjął pod nazwą "Mielecki Park Przemysłowy". Pierwszym już działającym w MPP inwestorem jest RD Precision - producent elementów lotniczych dla wielkich koncernów tej branży, m.in. biorących udział w programie budowy samolotów pasażerskich "Airbus". Wśród firm, które inwestują w Mieleckim Parku Przemysłowym są zakłady "Leopard Automobile" i zakłady lotnicze "AERO" z produkcją awionetek Gobosh G-700.
ATRAKCYJNE MIEJSCA W OKOLICACH MIELCA


 • Baranów Sandomierski (25 km) - późnorenesansowy zamek zwany "małym Wawelem", zbudowany przez Leszczyńskich w latach 1591-1606. Wnętrza reprezentują różne style i epoki architektoniczne. Wokół park francuski z tarasami i fontannami. Zabytek polskiej kultury narodowej, w bliskim sąsiedztwie powiatu mieleckiego.

  Zwiedzanie wg harmonogramu ustalonego przez dyrekcję zamku.


 • Czermin (10 km) - murowany barokowy kościół parafialny św. Klemensa z 1630 r., rozbudowany w latach 1653 i 1721. Świątynię otacza XIX-wieczny mur z kaplicami i dzwonnicą (jeden z dzwonów odlano w 1525 r. Cenny zabytek sakralny powiatu mieleckiego i regionu podkarpackiego.


 • Gawłuszowice (14 km) - drewniany barokowy kościół parafialny św. Wojciecha z 1677 r. Unikatowa architektura świątyni z sobotami (podcieniami wspartymi na słupach) i wielkim dachem krytym gontem. Wnętrza bogate w polichromię, rzeźby i obrazy. Cenny zabytek sakralny powiatu mieleckiego i regionu podkarpackiego.


 • Kolbuszowa (23 km) - w centrum Muzeum Kultury Ludowej, w południowo-zachodniej części miasta skansen i park etnograficzny. Malowniczo położony nad stawem pośród lasów i pól park etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej prezentuje tradycyjną zabudowę wsi Lasowiaków, Rzeszowiaków i Krakowiaków Wschodnich. Na ok. 29 ha terenu zgromadzonych jest ponad 60 obiektów dawnej architektury ludowej, wyposażonej w oryginalne sprzęty, narzędzia i przedmioty obrazujące życie mieszkańców wsi na przełomie XIX i XX w. Do ciekawych budowli należą: zespół wiatraków, młyn wodny, budynek szkoły i wiejska karczma.

  Zwiedzanie skansenu w sezonie turystycznym od 15 kwietnia do 15 października: w dni robocze 9.00-17.00, w dni wolne od pracy i święta 10.00-19.00; poza sezonem turystycznym skansen jest czynny codziennie 9.00-15.00. Zgłaszanie wycieczek i rezerwacja przewodników pod numerami tel. 017 227 12 96 i 017 744 54 92 www.muzeum.kolbuszowa.pl


 • Przecław (15 km) - renesansowy zamek Ligęzów z pierwszej połowy XVI w. (w opinii Henryka Sienkiewicza to klejnot pośród zachowanych zamków dawnej Rzeczypospolitej, ukryty w zieleni lasów Puszczy Sandomierskiej). Z końcem XVI w. został przebudowany przez Ligęzów i Koniecpolskich. Rozbudowany przez Reyów w latach 1870-1882 stał się drugim na ziemiach polskich muzeum-rezydencją (po pałacu Izabeli Czartoryskiej w Puławach). U schyłku XX w. zrewaloryzowany przez zakłady lotnicze PZL-Mielec (pod protektoratem prof. Wiktora Zina, z udziałem naukowym zespołów konserwatorskich z Krakowa, Lublina, Rzeszowa, Tarnowa). W 2005 r. zakupiony przez firmę "Melex" Andrzeja i Doroty Tyszkiewiczów. Nadal służy pożytkowi publicznemu wg XIX-wiecznego zamysłu hrabiego Mieczysława Reya. Od 125 lat wnętrza zamkowe są przystosowane do zwiedzania. W podziemiach kamienne i kamienno-ceglane fundamenty z lat 1518-1529, korytarz i dwie piwnice o łukowych sklepieniach. Na piętrze komnaty: Polska, Mikołaja Reja, Muzyczna, Pompejańska, Gabinet Hrabiego oraz wieża, loggia, taras i baszta. Na parterze sale: Rycerska (Herbowa), Portretowa, Balowa (Kominkowa), a także komnata z widokiem na północną część wzgórza, gdzie od XIII w. stał myśliwski zameczek książąt krakowsko-sandomierskich (tę starą drewnianą budowlę, która przez prawie 1,5 wieku istniała do "potopu" obok nowego zamku, w 1656 r. spaliły wojska szwedzkie). Przy dziedzińcu zamkowym zabytkowa oficyna. Wokół 10-hektarowy park angielski założony w wiekach XVI-XVII, utrzymywany przez Koniecpolskich, Tarnowskich i Reyów. Przecławski kompleks zamkowo-parkowy to jedno z najcenniejszych miejsc zabytkowych regionu mieleckiego i Podkarpacia.

  Tradycyjną atrakcją zespołu zamkowo-parkowego są indywidualne i grupowe plenery artystyczne - fotograficzne i malarskie. Pobyt turystów i spacerowiczów jest możliwy codziennie, a w każdą niedzielę w godz. 12.00-20.00 po komnatach zamkowych odbywają się regularne wędrówki historyczne z kustoszem-przewodnikiem. Tel. 017 774 70 64. www.zamekprzeclaw.pl


 • Rezerwat "Bagno Przecławskie"
  (17 km) - otoczony lasem malowniczy teren torfowiska wysokiego ze stawem w środku. Na 25-hektarowym skrawku polskiej przyrody Płaskowyżu Tarnowskiego występuje aż 200 rzadkich gatunków roślin.

  Zwiedzanie indywidualne i grupowe, także z udziałem leśników. Możliwy dojazd samochodem i parkowanie w pobliżu rezerwatu. Tel. 017 581 31 11. www.krosno.lasy.gov.pl/tuszyma/


 • Rezerwat "Buczyna w Cyrance na Płaskowyżu Kolbuszowskim" im. Władysława Szafera

  (14 km) - stanowisko buka występującego zwarcie na 20 hektarach pośród lasu sosnowego.

  Zwiedzanie indywidualne i grupowe, także z udziałem leśników. Tel. 017 581 31 11. www.krosno.lasy.gov.pl/tuszyma/


 • Rezerwat "Jaźwiana Góra" (10 km) - fragment pradawnej Puszczy Sandomierskiej w leśnictwie Ostrowy, obrazujący na 4 hektarach różne stadia rozwojowe naturalnego drzewostanu jodłowo - bukowego.

  Zwiedzanie indywidualne i grupowe, także z udziałem leśników. Tel. 017 582 54 52, 017 582 51 90. www.krosno.lasy.gov.pl/mielec/


 • Rezerwat "Pateraki" (8 km) - fauna i flora Płaskowyżu Kolbuszowskiego: w 58-hektarowym lesie rośnie chroniona lilia złotogłów, bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk szerokolistny oraz żyją rzadkie ptaki i objęte ochroną ssaki.

  Zwiedzanie indywidualne i grupowe, także z udziałem leśników. Tel. 017 582 54 52, 017 582 51 90. www.krosno.lasy.gov.pl/mielec/


 • Rzemień (11 km) - średniowieczna wieża mieszkalno-obronna, wg legendy zbudowana pośród niedostępnych bagien i lasów w czasach króla Kazimierza Wielkiego. Książęta Lubomirscy w poł. XVII w. rozbudowali dawny zameczek Tarnowskich w silną fortyfikację, a na murach i wałach obronnych ustawili 40 dział (w Polsce w tym czasie było nieco ponad 600 dział). W północnej części zabytkowego parku zaskoczy turystę drugi obiekt zabytkowy w Rzemieniu - XVII-wieczny pałac zbudowany przez Szaszkiewiczów wg projektu znanego architekta Tylmana z Gameren.

  Obecnie nie ma możliwości publicznego zwiedzania wnętrz zamku i pałacu - zabytki możemy obejrzeć jedynie z zewnątrz.


 • Tuszów Narodowy
  (12 km) - dom, w którym urodził się gen. Władysław Sikorski - mąż stanu, wódz naczelny Polskich Sił Zbrojnych i premier rządu w latach 1939-1943. W jego domu rodzinnym znajduje Gminna Biblioteka Publiczna z izbą pamięci, a obok budynku pomnik z popiersiem generała. W Tuszowie Narodowym rozpoczyna się szlak turystyczny im. Gen. W. Sikorskiego, wiodący do Rzeszowa www.pttk.rz.pl/oddzial/mapa.html.

  Zwiedzanie indywidualne i grupowe: poniedziałek - piątek w godz. 11.00-19.00, w pierwsze soboty miesiąca w godz. 9.00-13.00. Tel. 017 774 37 45. www.bibliotekatuszow.scholaris.pl


 • W Nadleśnictwie Mielec - Mielecko-Kolbuszowsko-Głogowski Obszar Chronionego Krajobrazu. Chroniona fauna i flora w śródleśnym środowisku stawów, bagien i torfowisk. Żeremia bobrów nad leśnymi ciekami wodnymi. Ścieżki przyrodniczo-edukacyjne: "Do Bobra", "Podróżnik", "Trześń", "Ostrowy" i na trasie Trześń-Nadleśnictwo Mielec.

  Zwiedzanie indywidualne i grupowe, także z udziałem leśników. Tel. 017 582 54 52, 017 582 51 90. www.krosno.lasy.gov.pl/mielec/


 • W Nadleśnictwie Tuszyma - Mielecko-Kolbuszowsko-Głogowski Obszar Chronionego Krajobrazu. Śródleśne stanowisko hodowlane koników polskich (potomków tarpana), żeremia bobrów nad ciekami wodnymi. Stała wystawa fauny i flory oraz walorów przyrodniczo-geologicznych, jakie występują na obszarze zarządzanych przez Nadleśnictwo Tuszyma. Ekspozycje artystyczne twórców z ziemi mieleckiej (malarstwo, rzeźba, korzenioplastyka, fotografika). Unikatowa wystawa fotograficzna ze śródleśnego poligonu Blizna, gdzie niemieccy naukowcy współpracujący z lotnictwem hitlerowskiej III Rzeszy dokonywali eksperymentalnych prób swej tajnej broni - latających pocisków rakietowych V-1 i V-2.

  Zwiedzanie indywidualne i grupowe umożliwiają pracownicy Nadleśnictwa Tuszyma. Tel. 017 581 31 11. www.krosno.lasy.gov.pl/tuszyma/


Opracował: Edward Michocki
Biuro Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Mielcu
tel.: 017 788 85 91
fax: 017 788 85 05
e-mail: edmichocki@um.mielec.pl

Logo miasta Mielca

 Oficjalny serwis Urzędu Miejskiego w Mielcu
 Wszelkie prawa zastrzeżone © 1999-2016
Odnośnik - Biuletyn Informacji Publicznej Informacja dla osób niesłyszących i głuchoniemych | Plan miasta
Polityka prywatności | Porady i formularze | Adresy | Najwięksi pracodawcy