Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Ponad 2 tysiące uczniów zaangażowanych w program „Edukacyjna Sieć Antysmogowa”

W ostatnich miesiącach we wszystkich szkołach miejskich odbywały się wydarzenia organizowane w ramach programu edukacyjno-informacyjnego „Edukacja Sieć Antysmogowa”. W efekcie, ponad 2 tysiące uczniów wzięło udział w zajęciach antysmogowych.

Wszystkie szkoły, które przystąpiły do projektu w bardzo różnorodny i ciekawy sposób realizują główne założenie – edukację na temat smogu. Tematyka problemu niskiej emisji, czym jest smog, jego wpływ na zdrowie, jak z nim walczyć oraz jak się przed nim chronić dominowały w ostatnich tygodniach na lekcjach biologii oraz podczas godzin wychowawczych.

W większości szkół organizowane były konkursy plastyczne, debaty oraz quizy. W wielu szkołach można zobaczyć specjalnie przygotowane wystawy o tematyce smogu, uczniowie otrzymali także materiały informacyjne, które będą mogli wykorzystać w przyszłości. O programie ESA poinformowani zostali także rodzice, którzy podczas spotkań międzysemestralnych mogli dowiedzieć się czegoś więcej o samym programie, a także o istotności ich zaangażowania w proces edukacyjny związany z ekologią.

W ramach programu ESA, na wszystkich miejskich szkołach zainstalowane zostały tablice LED prezentujące dane o stanie czystości powietrza w okolicy szkoły. Adekwatnie do wyświetlanych informacji, nauczyciele mogą planować aktywność swoich uczniów poza murami szkoły.

Przypomnijmy, Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość. Szkoły – jako instytucje kształcące dzieci i młodzież oraz ważne ośrodki opiniotwórcze – są właściwym miejscem, w którym wiedzę należy upowszechniać i pomagać społeczności lokalnej w identyfikacji i rozwiązywaniu problemów.

Zachęcamy do aktywnego udziału w projekcie nie tylko dzieci i młodzież, ale i ich rodziców oraz bliskich. Uświadamianie innych o problemie niskiej emisji, jej pochodzenia oraz szkodliwości na nasze zdrowie to klucz do sukcesu. Wiedza na temat źródeł zanieczyszczenia, które wielokrotnie związane jest ze spalaniem niedozwolonych i trujących substancji w przydomowych piecach może wpłynąć na zmianę nawyków, a w efekcie poprawić jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Marietta Mateja-Nowak
Data publikacji: