Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Polsko-Białoruskie spotkanie

18 bm. w Mielcu przebywali przedstawiciele władz miejskich Brześcia: Władymir W. Czernow i Nikołaj M. Ustijan. Na spotkaniu w Urzędzie Miejskim goście przedstawili zasady tworzenia zarządów miast i rad miejskich na Białorusi oraz kompetencje tych organów. Rozmawiali również o możliwościach nawiązania współpracy w zakresie gospodarki, kultury, sportu i oświaty.

Dużo czasu poświęcono zaprezentowaniu zasad działania Wolnej Strefy Ekonomicznej w Brześciu, którą powołano w 1996 r. Jest nastawiona głównie na rozwój produkcji eksportowej, a warunkiem przyznania ulg to 80% eksportu firmy poza Białoruś. Strefa leży przy granicy z Polską i obejmuje obszar 71 km2 (dla porównania: mielecka SSE "Euro-Park" posiada z lotniskiem powierzchnię 6,8 km2). Obecnie w strefie brzeskiej działa 96 przedsiębiorstw, w tym 74 z kapitałem zagranicznym z 19 państw. Najaktywniej angażują się w niej Niemcy, Cypr, Anglia, Czechy i Rosja.
Na podstawie zawartych porozumień w 2005 roku Białoruś przyjmuje do obiegu rubel rosyjski, a już obecnie jest on dopuszczalny w rozliczeniach bankowych. Powinno to ułatwić handel z całym terytorium Federacji Rosyjskiej również rezydentom strefy. Zainteresowani tym tematem mogą uzyskać dodatkowe informacje poprzez internet na stronie www.fezbrest.com lub e-mail: fez@fezbrest.com
Podczas spotkania z władzami miejskimi Mielca białoruscy goście zopferowali także możliwość współpracy w zakresie kultury, sportu, oświaty. Te dziedziny leżą w bezpośrednim polu zainteresowania urzędów, natomiast - jak podkreślił zastępca prezydenta Bogdan Bieniek - przemysł mielecki samodzielnie podejmuje decyzje gospodarcze. Jego kondycja, np. poprzez liczbę tworzonych miejsc pracy, wpływa na główny od lat problem miasta, czyli na poziom bezrobocia, które obecnie w Mielcu wynosi 15,8%.
Ważną częścią pobytu białoruskiej delegacji w Mielcu było również zapoznanie się ze stanem mieleckiej strefy ekonomicznej, jej osiągnięciami i planami na przyszłość. Ten temat oraz odpowiedzi i wyjaśnienia szeregu problemów nurtujących gości, zostały przedstawione przez przedstawicieli Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu - Ingmara Wyczałka i Danutę Borowiec. Na podstawie rozmów przeprowadzonych w kilku firmach mieleckich (AGMAR-TELECOM, R&G, PANDA) brzeska delegacja zapoznała się z występującymi problemami współpracy z Białorusią.
Wykonanie rozbudowanego programu pobytu Białorusinów w czasie jednego dnia było możliwe tylko dlatego, że korzystano ze skondensowanych opracowań tych zagadnień na płytach CD promujących miasto Mielec, SSE "Euro-Park Mielec" i ponad 100 jednostek gospodarczych w elektronicznym "Katalogu firm Mielec 2003". Należy przypuszczać, że goście po przeanalizowaniu tych opracowań już w Brześciu, w szerszym gronie zainteresowanych specjalistów, przedstawią mieleckim firmom szereg propozycji.
Korzystając z przekazanych kontaktów również mieleckie firmy mogą rozważyć możliwość powiększenia swojej produkcji poprzez podjęcie i realizację oferty na rynkach Białorusi i Federacji Rosyjskiej. W tym miejscu należy nadmienić, że na stronie Mielca redagowanej przez Biuro Promocji Urzędu Miejskiego publikowane są bieżące propozycje biznesowe dla małych i średnich eksporterów, opracowywane i publikowane w biuletynach Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego z wydzieleniem rynków wschodnich.


Kazimierz Szaniawski
18.07.2003 r.