Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Przecław

Zamek w Przecławiu

Renesansowy zamek Ligęzów z pierwszej połowy XVI w. (w opinii Henryka Sienkiewicza to klejnot pośród zachowanych zamków dawnej Rzeczypospolitej, ukryty w zieleni lasów Puszczy Sandomierskiej).

Z końcem XVI w. został przebudowany przez Ligęzów i Koniecpolskich. Rozbudowany przez Reyów w latach 1870-1882 stał się drugim na ziemiach polskich muzeum-rezydencją (po pałacu Izabeli Czartoryskiej w Puławach).

U schyłku XX w. zrewaloryzowany przez zakłady lotnicze PZL-Mielec. Nadal służy pożytkowi publicznemu wg XIX-wiecznego zamysłu hrabiego Mieczysława Reya. Od 135 lat wnętrza zamkowe są przystosowane do zwiedzania. W podziemiach kamienne i kamienno-ceglane fundamenty z lat 1518-1529, korytarz i dwie piwnice o łukowych sklepieniach. Na piętrze komnaty oraz wieża, loggia, taras i baszta. Na parterze sale, a także komnata z widokiem na północną część wzgórza, gdzie od XIII w. stał myśliwski zameczek książąt krakowsko-sandomierskich (tę starą drewnianą budowlę, która przez prawie 1,5 wieku istniała do „potopu” obok nowego zamku, w 1656 r. spaliły wojska szwedzkie). Przy dziedzińcu zamkowym zabytkowa oficyna. Wokół 10-hektarowy park angielski założony w wiekach XVI-XVII, utrzymywany przez Koniecpolskich, Tarnowskich i Reyów.

Przecławski kompleks zamkowo-parkowy to jedno z najcenniejszych miejsc zabytkowych regionu mieleckiego i Podkarpacia.