Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

MIELEC ŚWIĘTOWAŁ STULECIE POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI

 

Kilkutysięczna rzesza mielczan wzięła udział w uroczystościach i imprezach, które odbyły się w Mielcu w sobotę i niedzielę (10/11 listopada) z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Niepodległościowe świętowanie rozpoczęło się w naszym mieście w środę 7 listopada od Dyktanda Niepodległościowego w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury zorganizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. Kopernika.

W sobotę 10 listopada po raz pierwszy w Mielcu miała miejsce inscenizacja uliczna pod tytułem „Przyjazd Brygadiera Józefa Piłsudskiego” przygotowana przez Samorządowe Centrum Kultury i Obywatelski Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Akcja tego niezwykłego wydarzenia, które przeniosło jego uczestników do roku 1918 toczyła się przed pomnikiem Wolności, w Rynku i w Parku Oborskich. Inscenizację zakończyły Śpiewanki Patriotyczne w Pałacyku Oborskich.

Tradycyjnym wstępem do obchodów Święta Niepodległości 11 listopada była Msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Mateusza przy ulicy Kościuszki.  Stąd jak zwykle wyruszył biało-czerwony  pochód na czele z Mielecką Orkiestrą Dętą i Jednostką Strzelecką 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego.  W pochodzie poszli także uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół im. Groszkowskiego w Mielcu, a także harcerze, poczty sztandarowe, kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządowych władz miasta, powiatu i województwa, delegacje urzędów, instytucji, partii politycznych, związków zawodowych i stowarzyszeń, delegacje szkół i szeroka rzesza mieszkańców naszego miasta. Wszyscy przyszli pod pomnik Wolności, aby złożyć hołd tym, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę.

Wyjątkowo w tym roku przed pomnikiem Wolności złożona została tylko jedna symboliczna wiązanka kwiatów, którą w imieniu wszystkich mieszkańców miasta za wolną Polskę dziękowała mielecka  rodzina Ochabów.

Drugą wiązankę przed odsłoniętym tego dnia Obeliskiem Niepodległości złożyli przedstawiciele Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Kolejnymi punktami programu był polonez, który wokół Obelisku Niepodległości i pomnika Wolności poprowadzili członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Rzeszowiacy oraz wspólne odśpiewanie przez uczestników uroczystości Roty i Mazurka Dąbrowskiego. Swoją radość z  wolnej i niepodległej Polski mielczanie wyrazili śpiewając wraz z Chórem Towarzystwa Śpiewaczego Melodia wiązankę pieśni patriotycznych – zabrzmiały takie znane melodie jak m.in. „Przybyli ułani pod okienko” „My, Pierwsza Brygada” czy „Wojenko, wojenko”.

Można było skorzystać z możliwości wpisania się do specjalnej Księgi Pamiątkowej Miasta Mielca wydanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i z okazji 80 – lecia przemysłu lotniczego w Mielcu. Należy przypomnieć, że jako pierwszy do tej księgi wpisał się na początku lipca przy okazji wizyty w naszym mieście Prezydent RP Andrzej Duda. Na specjalnym stoisku Poczty Polskiej można było otrzymać znaczki i inne pamiątki związane z rocznicowymi obchodami.

Niezwykła jak na listopad pogodna aura zachęciła do udziału w uroczystości tłumy mieszkańców naszego miasta, a wszechobecne biało-czerwone barwy dodały tegorocznemu świętowaniu niesamowitego kolorytu.

-Bardzo się cieszę, że mielczanie tak licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie do wspólnego, radosnego świętowania stulecia polskiej niepodległości. Myślę, że nasze miasto godnie uczciło pamięć tych, którzy przelewali własną krew, abyśmy mogli dziś cieszyć się naszą Ojczyzną – powiedział pełniący funkcje prezydenta miasta Mielca Fryderyk Kapinos dodając: – Szczególne podziękowania chciałem złożyć Komitetowi Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu, za zrealizowanie wielu cennych inicjatyw związanych z tą niezwykłą rocznicą na czele z powstaniem Obelisku Niepodległości. Wymagało to wiele trudu i społecznej pracy, ale dzięki temu mamy w naszym mieście miejsce, które o tym niezwykłym dniu i tak doniosłej rocznicy będzie przypominało kolejnym pokoleniom.

Edward Tabor
Data publikacji: