Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Miejskie kolędowanie



30 grudnia 2002 r. o godz. 1330 w sali głównej Centrum Wystawienniczo-Promocyjnego gospodarze miasta podejmowali gości na tradycyjnym, opłatkowym spotkaniu noworocznym. Rozpoczęli je polonezem artyści z Zespołu Pieśni i Tańca "Rzeszowiacy", a następnie zaśpiewali polskie kolędy. Przemówienie powitalne wygłosił przewodniczący samorządu miejskiego Zdzisław Nowakowski, a prezydent miasta Janusz Chodorowski przedstawił najważniejsze mieleckie wydarzenia 2002 roku. Po wystąpieniach posłanki Krystyny Skowrońskiej, starosty powiatu mieleckiego Józefa Smacznego, przewodniczącego samorządu powiatowego Marka Paprockiego i prezesa Polskich Zakładów Lotniczych Andrzeja Szortyki zwrócił się do gości ze słowem duszpasterskim ks. prałat Kazimierz Czesak - proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podzielono się opłatkiem i zaśpiewano kolędy. Składanie życzeń noworocznych zakończyło tradycyjne spotkanie przedstawicieli różnych środowisk mieleckich.





Mielec, 30 grudnia 2002 r.
Szanowni Państwo!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, bilansu czasu minionego i powitania Nowego Roku przez 4 lata wraz z prezydentem miasta Januszem Chodorowskim miałem zaszczyt spotykać się z gronem liderów życia miejskiego. Ponownie występujemy w roli gospodarzy tego uroczystego spotkania. Jest nam bardzo miło powitać wszystkich przybyłych, którym jednocześnie serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia.
Każde z poprzednich spotkań było inne, a jednocześnie bardzo mieleckie, bo rodzinne i ciepłe. Mamy świadomość, że u nas w Mielcu chcemy i potrafimy okazywać wobec siebie szczerość, gościnność i serdeczność. Te polskie przymioty kultury pomagają nam w codziennym życiu publicznym. Jest to możliwe również i dlatego, że tak naprawdę jesteśmy dla siebie sąsiadami z jednego miasta. Ponadto zawsze z radością przyjmujemy do wspólnego stołu świąteczno-noworocznego miłych gości.
Szczególnie cieszymy się, kiedy w taki odświętny dzień są pośród nas parlamentarzyści, włodarze województwa, reprezentanci starostwa i gmin z powiatu mieleckiego, samorządowcy wszystkich szczebli, proboszczowie mieleckich parafii, dziennikarze, lotnicy, komendanci policji, wojska, straży pożarnej i straży miejskiej, harcerze, rektorzy, prezesi firm, przewodniczący organizacji społecznych i politycznych, dyrektorzy placówek oświatowych i nauczyciele, ludzie sportu i kultury, urzędnicy oraz pracownicy służb komunalnych.Wszak od dawna wiadomo, że razem jest łatwiej żyć, pracować, a nawet poprawiać świat.
Czas Świąt Bożego Narodzenia to najlepsze chwile, jakie mamy w ciągu roku. Jest w nich trochę powrotów do dzieciństwa i tradycji domowych, spoglądamy również w przyszłość własną i otoczenia.
Stojąc u progu 2003 roku - roku, w którym nasze społeczeństwo w powszechnym referendum wypowie się na temat wstąpienia do Unii Europejskiej - warto spojrzeć na tysiącletnią historię Polski naznaczoną wielkimi Polakami - patriotami, odkrywcami, ludźmi kultury, sztuki, techniki i nauki.
Obecnie ponownie stajemy wobec historycznego wyzwania na miarę tysiąclecia.
Spójrzmy na przykład Bolesława Chrobrego - pierwszego polskiego króla, któremu była bliska idea jednoczenia plemion w silne państwo. To za jego panowania w piśmiennictwie europejskim Polska zaczęła oznaczać Słowiańszczyznę. Epoka Chrobrego zostawiła w spadku narodowi polskiemu poczucie własnej wartości. Jeżeli będziemy silni naszą życiową przeszłością, ukształtowaną 1000-letnimi dziejami, to tradycja i korzenie narodowe mogą nas chronić w połączonej Europie.

Polski poeta pytał w swoim wierszu tak:

"Ileż to lat, ileż to lat trzeba chodzić
po dniach, po nocach, po schodach, po piętrach,
do ilu łomotać drzwi, w ilu szukać
książkach, światłach, muzycznych instrumentach!
...
ażeby znaleźć jakieś jedno zdanie
które do serca komuś wejdzie i zostanie."

Niech tym zdaniem, tym życzeniem na cały rok 2003 będzie mądrość innego polskiego poety, zawarte w pięknych i rzeczywiście zapadających w pamięć słowach:
"abyśmy w życiu onym sprawiedliwi byli i godni".

Zanieśmy zatem do Europy Ojczyzn nasze narodowe dziedzictwo i polską dumę narodową.
W tym dostojnym gronie osób, czynnie uczestniczących w rozwoju Mielca, rozważmy, w jaki sposób w przyszłej nowej rzeczywistości będziemy rozwiązywać najważniejsze problemy mielczan.
Oby nam wszystkim, naszym rodzinom i bliskim spełniły się nawet najskrytsze dobre marzenia.





Jak minął rok 2002
wystąpienie prezydenta miasta Mielca Janusza Chodorowskiego
na miejskim spotkaniu noworocznym 30 grudnia 2002 r.

Szanowni Państwo!

Ostatnie dni każdego roku skłaniają nas do refleksji nad jego przebiegiem i wpływem na nasze życie zawodowe i rodzinne, na funkcjonowanie naszej instytucji czy firmy, na rozwój rodzinnego miasta i kraju. Zdarza się nam rozważać o świecie, a ostatnio często o Europie, w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ostatnie dni roku są więc czasem podsumowań i bilansów. Przeglądając kalendarium wydarzeń, przypominamy sobie wykonaną pracę, z liczb wyłania się prawda o finansach, a w sumieniu szukamy odpowiedzi na pytanie, czy uczyniliśmy wszystko dla pomyślnej realizacji założonych planów.
Nasze tradycyjne spotkanie noworoczne odbywa się w takim właśnie gorącym okresie rozliczeń i podsumowań, toteż wyrażam radość i serdecznie dziękuję za znalezienie czasu i liczne przybycie najważniejszych osób w mieście, a więc parlamentarzystów, szefów oraz przedstawicieli urzędów, instytucji, firm i stowarzyszeń. Mam nadzieję, że przypomnienie niektórych ważniejszych mieleckich wydarzeń w mijającym roku, życzenia oraz wymiana doświadczeń i spostrzeżeń będą dla wszystkich obecnych czasem sympatycznie spożytkowanym.
Jak minął w naszym mieście rok 2002 i jak można ocenić jego bilans? Myślę, że z niewielkim marginesem błędu można określić go jako rok stabilizacji i kontynuacji. Mimo ogólnoświatowej recesji i kłopotów polskiej gospodarki - w naszym mieście i powiecie stopa bezrobocia utrzymywała się na tym samym poziomie - około 15 % - i była niższa od średniej krajowej. Specjalnej Strefie Ekonomicznej udało się utrzymać tempo rozwoju, a niemal wszystkie większe firmy utrzymały i pomnożyły swój stan posiadania. Coraz więcej średnich i małych firm eksportowało, zwłaszcza za granicę wschodnią. Mielec nie przeżywał tym razem, na szczęście, większych zbiorowych tragedii i kłopotów. Jak powszechnie stwierdzano - miasto systematycznie i wyraźnie poprawiało swój wizerunek i funkcjonowanie, a potwierdzeniem tej oceny były wyniki wyborów samorządowych.
W styczniu X Jubileuszowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kolejny raz dowiódł, że społeczności naszego miasta nie jest obojętny los i zdrowie najmłodszego pokolenia Polaków. Wynik zbiórki 13 stycznia był rekordowy - ponad 55 tysięcy złotych i spora ilość waluty obcej. Nie sposób przy tym nie podkreślić, że ciężar skomplikowanej organizacji zbiórki tradycyjnie wzięła na siebie mielecka młodzież. Także w styczniu odbyło się seminarium na temat Lokalnych Akademii Informatycznych. Ta nowa oferta edukacyjna, mająca na celu przygotowanie pracowników do pożądanych specjalności i wydawanie im certyfikatów zawodowych, jest kolejną formą dostosowywania się edukacji do dynamicznych zmian na rynku pracy.
W lutym gościliśmy delegację partnerskiego miasta Mukaczewa i Zakarpackiej Izby Handlowo-Przemysłowej z Użgorodu, a rezultatem wizyty było podpisanie porozumienia o wspieraniu współpracy średnich i małych przedsiębiorstw z Mielca i Ukrainy Zakarpackiej. W ciągu roku inicjowano i wspierano szereg kontaktów, ale na wyraźne efekty przyjdzie jeszcze poczekać.
Marzec rozpoczęliśmy oddaniem do użytku ostatniego już segmentu Szkoły Podstawowej Nr 11 na osiedlu Smoczka. Z inicjatywy firmy THB "Bury" przybyła do Mielca delegacja niemieckiego miasta Loehne i wizyta ta zapoczątkowała późniejsze podpisanie porozumienie o współpracy społeczno-gospodarczej obu miast. Inicjatywa firmy "Bury" nie była jedyna. Z dużą satysfakcją chcę tu nadmienić, że aktywnie i z wymiernym pożytkiem dla mieleckiej społeczności współpracuje z samorządem miasta szereg innych firm, między innymi "Melnox", "Cobi", BRW, "Kirchhoff", Polskie Zakłady Lotnicze, "Autopart", "Dobrowolscy", "TeleNet" i PKO BP. Miejski konkurs o Unii Europejskiej unaocznił zaś, jak wiele o państwach europejskich może wiedzieć dobrze przygotowana młodzież gimnazjalna. Był to zarazem impuls dla dalszych form edukacji europejskiej, prowadzonej we wszystkich mieleckich instytucjach i placówkach oświatowych.
Z nieukrywaną satysfakcją przyjęliśmy kwietniową wiadomość o sprzedaży za 88 tysięcy dolarów na aukcji internetowej w Stanach Zjednoczonych samochodu "COBRA" wyprodukowanego w Mielcu i przekazaniu tej sumy do nowojorskiego szpitala, którego większość pracowników zginęła 11 września 2001 roku w czasie akcji ratunkowej przy zniszczonych atakami terrorystycznymi gmachach World Trade Center. Znaczącym wyróżnieniem dla mieleckiej edukacji było przyznanie Szkole Podstawowej Nr 13 znaku jakości "Interklasa". To prestiżowe wyróżnienie, jedno z pierwszych w Polsce, odebrali przedstawiciele społeczności szkoły z rąk marszałka sejmu Marka Borowskiego. Przy końcu miesiąca, w ramach Dni Kultury Hiszpańskiej, organizowanych przez SCK, gościliśmy konsula Królestwa Hiszpanii Antonio Garcię. Wyrazem pamięci i hołdu dla dokonań minionych pokoleń były obchody 150 rocznicy urodzin Andrzeja Kędziora - inicjatora melioracji ziemi mieleckiej i Honorowego Obywatela Miasta Mielca.
Wydarzeniem maja było otwarcie w Szpitalu Powiatowym oddziału dializ z czterema stanowiskami sztucznej nerki. W następnych miesiącach trwały intensywne prace przy budowie obiektów szpitalnych oraz ich wyposażeniu. Z zadowoleniem przyjęliśmy wiadomość o otrzymaniu przez Polskie Zakłady Lotnicze certyfikatu PN-EN 9001:2001, na co złożył się trud wielu pracowników firmy. Bogate i chlubne tradycje lotnicze, wytworzone w Mielcu przez kilka pokoleń sprawiają, że mimo kryzysu w światowym przemyśle lotniczym i wielu niewiadomych w polskim przemyśle zbrojeniowym nie ma chyba takich osób w Mielcu i regionie, które obojętnie patrzyłyby na funkcjonowanie tej mieleckiej firmy lotniczej. Dodajmy, że największej firmy produkcyjnej w Mielcu i jednej z największych w Polsce. Stąd powszechne zadowolenie z osiąganych przez nią sukcesów i powszechne zaniepokojenie o jej bliską i dalszą przyszłość.
W czerwcu rozpoczął się V Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Organizowane w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy koncerty międzynarodowych sław były prawdziwymi ucztami duchowymi dla miejscowych i przybyłych z zewnątrz melomanów, każdorazowo zapełniających mielecką świątynię.
Lipiec owocował sukcesami młodych lekkoatletów na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Zakrojona na szeroką skalę praca z młodzieżą w mieleckich klubach sportowych przyniosła w minionym roku także sukcesy młodych pływaków, siatkarek, piłkarzy ręcznych, karateków i tenisistów stołowych. Dlatego z myślą o wszechstronnym rozwoju fizycznym młodzieży oraz zapewnieniu jej atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego, a także w celu zwiększenia możliwości uprawiania rekreacji przez dorosłych - na wiosnę rozpoczęliśmy budowę dużej i nowoczesnej hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 11 na osiedlu Smoczka, a na początku grudnia oddaliśmy do użytku sztuczne lodowisko MOSiR. Wracając do lipca dodam, że gościliśmy uczestników Międzynarodowego Kongresu MIVA i uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Festynie Misyjnym, z którego dochód przeznaczono na zakup środków transportu dla misjonarzy.
Wielu mielczan uczestniczyło w sierpniowym spotkaniu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II na Krakowskich Błoniach. W czasie relacji telewizyjnej można było też dostrzec mielecki akcent w postaci "Melexa", którym poruszał się Ojciec Święty na lotnisku w czasie powitania i pożegnania. Pod koniec miesiąca kilkanaście tysięcy mielczan uczestniczyło w Dniach Mielca połączonych z oddaniem do użytku przebudowanego placu Armii Krajowej. Inwestycja ta połączona była z wymianą kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej. Dodać tu można, że w ciągu całego roku wybudowano kilkanaście ulic miejskich oraz rozpoczęto szereg prac drogowych, związanych z ograniczeniem ciężkiego ruchu kołowego w centralnych ulicach miasta. Poprzez współdziałanie samorządowych władz miasta, powiatu i województwa udało się na ten cel pozyskać około 4,5 miliona euro (czyli około 18 milionów złotych) w ramach programów pomocowych Unii Europejskiej PHARE 2000 i PHARE 2002. Ponadto po wizycie u wicepremiera Marka Pola udało się uzyskać dodatkowe środki na przebudowę części tzw. przebicia na most w kierunku Tarnowa.
W pierwszych dniach września z zadowoleniem przyjęliśmy wiadomość o przyznaniu wyróżnienia ministra gospodarki dla mieleckiego Zakładu Narzędziowego na X Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Kulturalnym wydarzeniem roku był jubileusz 50-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca "Rzeszowiacy" Samorządowego Centrum Kultury, w czasie którego obok jubilatów wystąpiły: Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze" oraz zaprzyjaźniony Zespół Pieśni i Tańca "Słowianki" z Krakowa.
Jeśli już mowa o uroczystościach jubileuszowych, to wspomnijmy też inne rocznice obchodzone w minionym roku:
100-lecie urodzin pana Stefana Ostrowskiego - żołnierza, lotnika, pracownika WSK i aktora, 10-lecie Mieleckiej Agencji Rozwoju Regionalnego, 10-lecie Związku Żołnierzy Górników Represjonowanych w latach 1949-1959, 30-lecie Pracowniczych Ogrodów Działkowych "Relax", 40-lecie Szkoły Podstawowej Nr 6, 10-lecie Domu Dziennego Pobytu Emeryta i Rencisty, 90-lecie gmachu gimnazjum przy ul. Kilińskiego, 10-lecie Inkubatora Przedsiębiorczości "IN-MARR". Gratulujemy raz jeszcze!
Październik rozpoczęliśmy już czwartym "Gaudeamus" w Wyższej Szkole Gospodarki i Zarządzania z siedzibą w Mielcu. Ważnym wydarzeniem było również seminarium z okazji 7 rocznicy utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej "EURO-PARK MIELEC". Zarówno prelegenci z kraju i zagranicy jak i uczestnicy seminarium zgodnie uznali, że mielecka strefa jest autentycznym sukcesem gospodarczym na skalę krajową, a jej efekty są wyższe od planowanych. Jeśli bowiem zakładano, że firmy strefowe stworzą 7.000 nowych miejsc pracy w latach 2006-2010, to faktycznie tę granicę przekroczono już w mijającym roku. Także wysokość nakładów inwestycyjnych przekroczyła planowane wysokości. Kolejne zezwolenia na działalność wydane w bieżącym roku oraz nadal istniejące możliwości terenowe i zainteresowanie kolejnych inwestorów pozwalają mieć nadzieję na dalszy pomyślny rozwój mieleckiej strefy ekonomicznej.
W listopadzie ukształtowały się nowe samorządowe władze województwa, powiatu i miasta. O ile zmiany w mieście i powiecie były niewielkie, to z dużą satysfakcją przyjęliśmy wybór mielczanina Leszka Deptuły na marszałka województwa podkarpackiego. Serdecznie gratulujemy Panu Marszałkowi i wyrażamy nadzieję na pomyślną i systematyczną współpracę dla dobra naszego miasta i powiatu.
Także w listopadzie otrzymaliśmy definitywne potwierdzenie przydzielenia dla Mielca z europejskiego budżetu ISPA środków w wysokości blisko 19 milionów euro (czyli około 72 milionów złotych) na budowę nowej oczyszczalni ścieków i kolektorów zbiorczych.
Wiadomościami grudnia było rozpoczęcie działalności Powiatowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz rozstrzygnięcie przetargu na samolot wielozadaniowy. Te oba z pozoru nie mające z sobą nic wspólnego wydarzenia budzą jednakże to samo pozytywne uczucie - nadzieję na szybszy ratunek życia ludzkiego i lepsze jutro mieleckiego lotnictwa. Trochę w cieniu spraw gospodarczych znalazł się międzynarodowy sukces siatkarek TeleNet Mielec w Pucharze Konfederacji. I tu również pozwalamy sobie mieć nadzieję na kolejne sukcesy tej jedynej w województwie podkarpackim drużyny grającej w polskiej ekstraklasie.
Wymienienie tylko pozytywnych i potraktowanych wybiórczo wydarzeń nie oznacza, że zapomnieliśmy o mieleckich problemach: relatywnie wysokim bezrobociu, pauperyzacji części społeczeństwa, kłopotach małych i średnich firm, zatłoczonych ulicach Starego Miasta czy trudnych sprawach mieszkaniowych. Będą one z pewnością troską odpowiedzialnych i kompetentnych urzędów i instytucji w nadchodzącym roku.


Szanowni Państwo!

W imieniu władz samorządowych miasta Mielca pragnę wszystkim Państwu i instytucjom, które reprezentujecie, jak najserdeczniej podziękować za całoroczny trud i podejmowanie wielu ważnych i korzystnych dla naszego miasta decyzji i przedsięwzięć - tych wymienionych i tych, których nie sposób wyszczególniać, ale mających znaczący wpływ na rozwój Mielca i poziom życia jego mieszkańców. Raz jeszcze serdecznie dziękuję.
Równocześnie wszystkim Państwu, a za Waszym pośrednictwem współpracownikom i podległemu personelowi, składam najlepsze życzenia noworoczne: zdrowia, sił i konsekwencji w pełnej realizacji założonych planów, codziennego szczęścia oraz wszelkiej pomyślności. Oby 2003 rok okazał się dla wszystkich czasem pojednania, pokoju, zgodnego współdziałania i sukcesów.

Wszystkiego najlepszego! Szczęść Boże!

31.12.2002 r.