Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

List do Dyrektora Generalnego PKP

Mielec, 16 grudnia 1999 r.
Pan
KRZYSZTOF CELIŃSKI
Dyrektor Generalny
Prezes Zarządu
Polskich Kolei Państwowych
w Warszawie


Szanowny Panie Prezesie!

Zasadniczo jest dla nas zrozumiałe, że wiele bieżących decyzji i zmian w gospodarce PKP wprowadza się w trosce o przyszłość tej największej w Polsce firmy przewozowej. Jednak przy każdej reorganizacji pojawia się kwestia społeczna: czy wprowadzana zmiana wpłynie na korzyść obywateli, czy też ją pogorszy.
Mielec to miasto z 65 tysiącami mieszkańców. Tu znajduje się siedziba jednego z najbardziej zaludnionych powiatów Polski południowo-wschodniej. W Mielcu mają swoje siedziby instytucje i agendy rzadowe. Wreszcie to miasto, które swą atrakcyjną ofertą inwestycyjną w postaci specjalnej strefy ekonomicznej potrafiło w ciągu trzech ostatnich lat przyciągnąć ogromny kapitał z zagranicy i kraju ojczystego, co w efekcie zaowocowało powstaniem 11 firm zagranicznych, wybudowaniem 20 nowych fabryk i utworzeniem 4300 nowych miejsc pracy w samej strefie, nie licząc rozwoju usług i handlu w centrum miasta. Ażeby pobudzić wyobraźnię zarządu Polskich Kolei Państwowych, trzeba Państwu wiedzieć, że w Mielcu funkcjonuje ponad 4 tysiące firm, z czego 30 to duże przedsiębiorstwa produkcyjne liczące od 100 do 2000 pracowników. Tylko w 1999 roku powstały tu 3 duże handlowe markety i w dobrym kierunku rozwija sfera usług. Mielec jest również miastem akademickim, które oferuje naukę w nowo utworzonej, stacjonarnej Wyższej Szkole Gospodarki i Zarządzania oraz punktach konsultacyjnych kilku innych wyższych uczelni.
Wystarczy raz do Mielca przyjechać, by przekonać się, że nasze miasto to duży ośrodek przemysłowo-kulturalny pomiędzy Krakowem, Kielcami, Radomiem, Lublinem, Rzeszowem i Tarnowem, tej miary co Stalowa Wola, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna, Starachowice, Zamość, Puławy, Przemyśl, Chełm itd. Tę pozycję wypracowaną przez kilka mieleckich pokoleń udaje nam się szczęśliwie utrzymać. Dlatego stanowczo uważamy, że ewentualna decyzja o zawieszeniu lub likwidacji linii kolejowej Dębica-Mielec-Tarnobrzeg-Rozwadów byłaby nie tyle pochopna, co szablonowa, beztroska i szkodliwa dla gospodarki naszego miasta, a także niekorzystna dla powiatu mieleckiego i zachodniej części województwa podkarpackiego. Natomiast każdy istotny przejaw poprawy sytuacji techniczno-przewozowej na tej trasie zostanie przyjęty przez nas z wielką aprobatą oraz zadowoleniem użytkowników naszej linii PKP. Ponadto z historycznego punktu widzenia likwidacja linii byłaby błędnym krokiem wstecz - niekorzystnym dla Mielca, jak też degradującym węzły kolejowe w Dębicy i Stalowej Woli-Rozwadowie. Sięgając w czasy pionierskich początków kolejnictwa na ziemiach polskich - liczącą 107 km i 166 m linię Dębica-Mielec-Tarnobrzeg-Rozwadów zbudowano w 10 miesięcy (!) i oddano do użytku 30 października 1887 roku.
Łatwo jest ją zlikwidować (nawet po 103 latach istnienia), ale większą sztuką będzie unowocześnienie osobowych i towarowych przewozów kolejowych na trasie przez Mielec. A że nie są to czcze słowa i naiwne życzenia, prosimy o zapoznanie się z następującym uzasadnieniem:
  1. Połączenie kolejowe było jednym z atutów podczas negocjacji z inwestorami zagranicznymi i krajowymi, którzy przyszłość swoich firm związali z działalnością gospodarczą na terenie Mielca.
  2. Zachodnią ścianę województwa podkarpackiego tworzą trzy powiaty z siedzibami w Dębicy (49.000 mieszkańców), w Mielcu (65.000 mieszkańców) i w Tarnobrzegu (51.000 mieszkańców). Te miasta leżą w osi północ-południe, korzystają ze wspólnych połączeń komunikacyjnych - kolejowych i drogowych, podobnie jak Stalowa Wola-Rozwadów, Tarnów, Rzeszów, Sandomierz, przemysłowy Śląsk z Katowicami, Dolny Śląsk z Wrocławiem, Małopolska z Krakowem, Lubelskie z Lublinem i Zamościem oraz wiele i innych miast i regionów Polski.
  3. W ramach województwa podkarpackiego powiat mielecki graniczy z czterema powiatami - tarnobrzeskim, kolbuszowskim, ropczycko-sędziszowskim i dębickim.
  4. Siedzibą powiatu jest 65-tysięczne miasto Mielec, a powiat mielecki ze 136 tysiącami mieszkańców w dziesięciu gminach i dwóch miastach zajmuje 2 miejsce w woj. podkarpackim (po powiecie grodzkim w Rzeszowie - 166 tysięcy).
  5. W województwie podkarpackim pod względem liczby ludności miasto Mielec znajduje się na 4 miejscu - po Rzeszowie, Stalowej Woli i Przemyślu, a przed Tarnobrzegiem i Krosnem (dotychczas miastami wojewódzkimi); miasto ma 65.000 mieszkańców i pod względem liczby ludności wg statystyki GUS z 30 czerwca 1997 r. Mielec sklasyfikowano na 72 miejscu w Polsce; jest to nade wszystko znaczący ośrodek gospodarczo - kulturalny, gdzie od kilku lat odbywają się międzynarodowe targi wielobranżowe, sympozja gospodarcze, ogólnopolskie festyny, koncerty, wystawy lotnicze i pokazy sprzętu latającego, organizowane są międzynarodowe festiwale muzyczne, funkcjonuje 10 banków, istnieje ok. 4000 firm, w tym 30 dużych przedsiębiorstw i kilka dużych marketów. Prawie 90 podmiotów to spółki prawa handlowego.
  6. Według walorów inwestycyjnych najatrakcyjniejszym terenem województwa podkarpackiego jest miasto Mielec, gdzie znajduje się duże lotnisko i przede wszystkim pierwsza, największa i obok gliwickiej najlepiej w Polsce zagospodarowana Specjalna Strefa Ekonomiczna "Euro-Park Mielec". Z kwotą ok. 1,2 miliarda złotych wartości inwestycji zadeklarowanych przez polskie i zagraniczne firmy posiadające zezwolenia na działalność gospodarczą w naszym mieście i korzystające z bardzo atrakcyjnych ulg preferencyjnych, właśnie Specjalna Strefa Ekonomiczna w Mielcu jest liderem gospodarczym województwa podkarpackiego.
  7. Ze strefą ekonomiczną w Mielcu wiąże się zjawisko bardzo pozytywne dla PKP: wg informacji usługowo-transportowego przedsiębiorstwa EUROKOL, które obsługuje bocznicę kolejową ze stacji Mielcu do obszaru przemysłowego SSE "Euro-Park Mielec", na początku 1999 r. obrót wagonów kształtował się na poziomie 500-700 wagonów miesięcznie, natomiast w IV kwartale tegoż roku wzrósł do około 1500-2000 wagonów miesięcznie.
  8. Zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy pociągów towarowych Mielec jest stacją początkową dla całopociągowych przewozów wahadłowych zdawanych z bocznicy EUROKOL w Mielcu w relacjach do Dobroszyc, Lampertswalde (Niemcy) i Salzburg (Austria). Mielec jest też końcową stacją dla pociągów w wyżej wymienionych relacjach oraz dla wahadeł miału węglowego ze Śląska (także dla Elektrociepłowni "PZL-Mielec"). Niezależnie od przewozów wahadłowych, do Mielca kierowane są przesyłki wielowagonowe i w pojedynczych wagonach.

Nie chcemy polemizować z argumentami PKP o niskiej rentowności 30-kilometrowego odcinka kolejowego Dębica-Mielec, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że trudno uzyskać dobre wyniki na trasie o niespotykanie niskim poziomie technicznym, gdzie pociągi mogą się poruszać jedynie z prędkością rowerzysty-amatora: najwyżej 15 - 30 km/h.
Główne, bardzo uciążliwe dla gospodarki Mielca i regionu mieleckiego mankamenty linii kolejowej Dębica-Mielec, to:
  1. ograniczona do 30 km/h szybkość jazdy pociągów;
  2. groźba dalszego ograniczenia szybkości do 15 km/h;
  3. ograniczona wydolność technologiczna stacji osobowo-towarowej Mielec dla przewozów towarowych;
  4. strategiczny dla PKP klient z Mielca i użytkownik bocznicy kolejowej, firma KRONOWOOD jest obecnie dysponentem blisko 180 wagonów prywatnych i wynajętych, które mimo rozbudowy bocznicy w 1998 r. nie mieszczą się na jej torach;
  5. brak koncepcji ze strony PKP w sprawie dalszych losów wybudowanej stacji towarowej Mielec Południowy, która miała przejąć ruch towarowy kierowany do Mielca (wg opinii specjalistów ds. przewozów kolejowych stacja towarowa Mielec Południe została wybudowana na zadawalającym poziomie, lecz nigdy nie została oddana do ruchu);
  6. od marca 1999 r. brak odpowiedzi Zakładu Infrastruktury Kolejowej PKP w Rzeszowie na wniosek firmy usługowo-transportowej EUROKOL, złożony w sprawie oddania do ruchu i zagospodarowania stacji towarowej Mielec Południe;
  7. brak pozytywnej reakcji PKP na oferty Zarządu Miasta Mielca i dyrekcji PKS-Mielec złożone na początku lat. 90 w sprawie wspólnej budowy nowego dworca PKP-PKS naraził miasto na koszty związane z przygotowaniem terenu dla wspólnej inwestycji i obecnie obciąża kosztami bieżącego utrzymania działki wyznaczonej pod budowę dworca.

Nie jest dla nas zaskakujące, że podróżujący wolą korzystać z usług komunikacji autobusowej PKS czy wybierają jazdę samochodem, ponieważ oferta podróży w lokalnych składach pociągów na tej trasie stoi na wyjątkowo niskim poziomie i jest droższa o prawie 10% - tutaj nieatrakcyjny jest zarówno wydłużony czas podróży, jak i wyższa cena biletów. Natomiast byłoby z naszej strony naruszeniem przyzwoitości informacyjnej, gdyby nie wspomnieć o dużej frekwencji pasażerskiej w pociągu dalekobieżnym relacji Hrubieszów-Kraków-Katowice-Wrocław czy w pociągu pospiesznym "Hetman" kursującym między Katowicami a Zamościem. W tych przypadkach bardzo wielu mielczan podróżujących koleją i osoby zamieszkałe na tej trasie chwalą sobie dogodność obu połączeń i jednocześnie z żalem wspomina się u nas bardzo pochopnie zlikwidowane w 1992 r. bezpośrednie połączenie kolejowe Mielca z Warszawą i Bieszczadami (chodzi o pociąg pospieszny relacji Zagórz-Warszawa Wschodnia, zawsze zatłoczony i z pewnością rentowny).
Obecnie mieszkańcy Mielca i reprezentujący ich interesy radni samorządu miejskiego są bardzo zaniepokojeni planami PKP o zawieszeniu lub zamknięciu ruchu kolejowego przez Mielec.
Wobec powyższego Rada Miejska w Mielcu uznaje zaistniały problem za priorytetowy i traktuje jako istotne zagrożenie dla gospodarki naszego miasta i regionu mieleckiego. Uważamy, że dla doraźnego usprawnienia procesu przewozowego na stacji PKP w Mielcu, w interesie gospodarki miasta Mielca i PKP konieczne jest przywrócenie sprawności technicznej przynajmniej jednego lub dwóch torów kolejowych na stacji Mielec Południowy, a później następnych, gdzie można będzie odstawiać na postój wagony oczekujące załadunku na bocznicy obsługiwanej przez firmę EUROKOL. Do czasu podjęcia decyzji w sprawie stacji Mielec Południowy prosimy rozważyć także inne możliwości, np. wydzielenie toru odstawczego na jednej ze stacji linii kolejowej Dębica-Mielec. Ten sam priorytet ma zastosowanie do kwestii ruchu pociągów osobowych i pospiesznych.

W związku z zaistniałą sytuacją mamy nadzieję, że Pan Prezes niezwłocznie zweryfikuje decyzje podejmowane na różnych szczeblach w stosunku do ruchu kolejowego przez Mielec.
Według naszej wiedzy Dyrekcja Przewozów Towarowych PKP podjęła już decyzję o przydziale do stacji macierzystej Mielec nowe i zmodernizowane wagony serii Habbillns i Haiks, które sukcesywnie mają trafić do odbiorcy, czyli do firmy KRONOWOOD w Mielcu. To dobry prognostyk na diametralną zmianę sytuacji w ruchu kolejowym przez Mielec.
Jeśli będzie to konieczne, deklarujemy udział w rozmowach z Panem Prezesem lub wyznaczoną przez Pana delegacją. Do nawiązania bezpośredniego kontaktu z Panem Prezesem desygnujemy Zarząd Miasta i Prezydenta Miasta Mielca, Pana Janusza Chodorowskiego.


Z poważaniem

Rada Miejska w Mielcu
podczas XIII sesji w dniu 16 grudnia 1999 r.