Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Inwestycyjny pilotaż z zagranicy

7 sierpnia 2003 r. zwiedzała Mielec grupa przedstawicieli potencjalnych inwestorów zagranicznych. Wizyta miała charakter studialny, a zorganizowano ją w ramach projektu FREYBERG3-PHARE-PL-PAO-ESC-BIS: "Pomoc doradcza w zakresie promocji inwestycji w województwie podkarpackim". Mielec został wybrany do grupy sześciu gmin naszego województwa, które w ramach tego programu otrzymają pomoc doradczą i szkoleniową. Projekt finansowany jest ze środków pomocowych PHARE 2000. Koordynatorem projektu na terenie województwa jest Agencja Rozwoju Regionalnego "MARR" SA w Mielcu. Zaakceptowane przez "MARR" zadania są realizowane przez zespół ekspertów z West Midland Global Partners. Wytypowane gminy reprezentują typowe dla Podkarpacia profile gospodarcze, np. Mielec to 65-tysięczna gmina miejska o dużym udziale przemysłu, posiadająca strefę ekonomiczną. Dla wybranych gmin opracowane zostały kompleksowe koncepcje pomocy pod kątem pozyskiwania inwestorów (przeprowadzono szkolenia, opracowano materiały promocyjne) i zorganizowano wizytę inwestorów zagranicznych.

W siedzibie mieleckiego odziału Agencji Rozwoju Przemysłu odbyło się spotkanie z prezydentem miasta Januszem Chodorowskim i dyrektorem oddziału ARP Mariuszem Błędowskim. Prezydent miasta przedstawił gościom ofertę terenów miejskich przeznaczonych pod inwestycje, zarówno te na dużą skalę, jak też dla tych mniejszych i całkiem małych. Zapoznał gości z samorządowymi działaniami nakierowanymi na ułatwienie inwestowania w Mielcu. Dyrektor Błędowski omówił warunki inwestowania w Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Euro-Park Mielec" i korzyści płynące z ulokowania firmy właśnie w tym miejscu. Przedstawił także aktualną ofertę terenów wolnych terenów w SSE, na których możliwa jest lokalizacja nowych zakładów. W imieniu przedstawicieli firm już działających na terenie SSE wystąpił Waldemar Wiktorski - dyrektor firmy Onduline Sp. z o.o. Mówił o motywach, którymi kierował się zarząd firmy Onduline w Paryżu, kiedy decydował się na utworzenie jedynej poza Francją filii tej fabryki - właśnie w Mielcu. Zadecydowały warunki, jakie w Mielcu stwarzają inwestorom władze miasta i zarząd strefy, obecność wykwalifikowanej i wykształconej kadry pracowniczej (nawykłej do odpowiedzialnej pracy w przemyśle lotniczym) oraz bliskość wschodniej granicy Polski. Ten ostatni czynnik ma duże znaczenie zwłaszcza dla firm nastawionych na sprzedaż produkcji na rynkach wschodnich.
Goście szczegółowo pytali o ofertę miejską, a przede wszystkim o omówione przez prezydenta zwolnienia z opłat i podatków, uproszczenia w załatwianiu formalności jak i możliwości oferowane przez strefę. Zadawano dużo także pytań dotyczących zatrudnienia i wynagradzania w zakładach działających w strefie. Po spotkaniu goście zwiedzili atrakcje Mielca, ze szczególnym uwzględnieniem terenów inwestycyjnych.

Lista gości, którzy byli w Mielcu z wizytą studialną po 6 gminach pilotażowych województwa podkarpackiego w dniach 4-8 sierpnia 2003 r.:

    Goście zagraniczni:

  1. Michael Czartoryski (Dania) - Czartoryski Associates; firma konsultingowa z biurami w Polsce, Danii i Niemczech; specjalizuje się w pośrednictwie w zakładaniu spółek i wprowadzaniu firm skandynawskich i niemieckich do Polski.
  2. Bogumiła Cebelińska (Finlandia) - Trigon Capital; firma zajmująca się doradztwem finansowym dla inwestorów; działa w krajach nadbałtyckich (biura w Talinie, Rydze i Wilnie), w Rosji (St. Petersburg i plan otwarcia następnego biura w Moskwie), w Polsce (Warszawa); posiada satelitarne przedstawicielstwa w Budapeszcie i Pradze; doradza głównie skandynawskim klientom (inwestorom finansowym i branżowym) przy transakcjach fuzji i przejęć, inwestycjach kapitałowych w spółki z regionu CEE itp.; dodatkowo zarządza funduszami inwestycyjnymi (zamkniętymi i otwartymi) zorientowanymi na inwestycje w spółki małe i średnie z regionu; firma jest prywatna (głównym udziałowcem jest fińska rodzina finansistów).
  3. Neal Farley (Holandia) - Tebodin Group; firma konsultingowo-inżynieryjna i developer; pośredniczy w wykonywaniu obiektów "pod klucz" dla inwestorów zagranicznych; jest współwłaścicielem parku przemysłowego, który został wykonany jako wspólne przedsięwzięcie firmy i władz lokalnych (Tebodin wziął na siebie promocje parku za granicą).
  4. Maurizio Sangalli (Włochy/Wielka Brytania) - Kelmer Group; firma konsultingowa z biurami we Włoszech (Lugano), Wielkiej Brytanii (Londyn) i Polsce (Warszawa, Częstochowa); głównymi klientami firmy są firmy włoskie.
  5. Benjamin Lindsay (Francja) - Coplan; firma konsultingowo-inżynieryjna; pośredniczy we wprowadzaniu firm francuskich do Polski i wykonuje dla nich obiekty "pod klucz"; firma specjalizuje się w projektach i wykonawstwie dla firm hotelarskich (m.in. Accor), supermarketów (Auchan) i firm produkcyjnych.
  6. Dennis Goresky (Kanada) - Export Development Canada; EDC oferuje usługi finansowe i usługi związane z zarządzaniem ryzykiem, mające na celu wspieranie rozwoju inwestycji i handlu pomiędzy przedstawicielami biznesu kanadyjskiego i ich zagranicznymi partnerami w ok. 200 krajach świata; EDC jest rządową instytucją finansową, operującą na zasadach komercyjnych.
  7. Adam Kapitam Bergmann - dyrektor Polish-Canadian Chamber of Commerce.

    Goście polscy:

  8. Piotr Grudzień - menedżer projektów; Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
  9. Robert Seges - menedżer projektów; Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych
  10. Andrzej Wrębiak - członek rady nadzorczej Towarzystwa Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych S.A.; przedsięwzięcia inwestycyjne.
  11. Magdalena Gruszczyńska - prezes grupy zarządzającej Finlex-Management Sp. z o.o.; przedsięwzięcia inwestycyjne.
  12. Maciej Brodowicz - przedstawiciel Podkarpackiego Klubu Biznesu.
  13. Łukasz Jabłoński - przedstawiciel Podkarpackiego Klubu Biznesu.
  14. David Busher - przedstawiciel Podkarpackiego Klubu Biznesu.
  15. Henryk Olejarz - członek zespołu projektowego.
  16. Jacek Chwałek - kierownik Zespołu Projektowego, wiceprezes Warszawskiej Grupy Konsultingowej Sp. z o.o.
  17. Władysław Ortyl - pełnomocnik zarządu ds. wdrażania programów; Agencja Rozwoju Regionalnego "MARR" SA w Mielcu.


Marzanna Madejska-Patyk
Edward Michocki
11.08.2003 r.