Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Honorowi obywatele miasta

Honorowe Obywatelstwo Miasta Mielca – to najwyższe wyróżnienie jakie może przyznać mielecki samorząd.  Rada Miejska w Mielcu postanowiła nadać Honorowe Obywatelstwo Miasta Mielca:

Lechowi Wałęsie
wiernemu Bogu, człowiekowi, Ojczyźnie i “Solidarności”,
Laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla, Przewodniczącemu NSZZ “Solidarność”.

Samorządowy akt nadania tego wyróżnienia Lech Wałęsa otrzymał w obecności 5 tysięcy osób od przewodniczącego rady Andrzeja Osnowskiego i prezydenta miasta Władysława Bieńka. Było to 2 listopada 1990 roku w hali sportowo-widowiskowej w Mielcu, podczas spotkania wyborczego zorganizowanego dla poparcia kandydatury Lecha Wałęsy na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Lech Wałęsa (ur. 29 września 1943) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (1990-1995), polityk, działacz związkowy. Od 1967 r. pracował jako elektryk w Stoczni Gdańskiej. Od 31 października 1990 r. posiada Honorowe Obywatelstwo Miasta Mielca.


Grzegorzowi Lacie
wybitnemu zawodnikowi reprezentacji Polski w piłce nożnej, współautorowi jej największych sukcesów (dwukrotnie trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata – 1974 i 1982 r. oraz złoto olimpijskie w roku 1972) sportowcowi o niekwestionowanych zasługach dla polskiej piłki nożnej.

Grzegorz Lato od dzieciństwa związany był z Mielcem jako wychowanek Fabrycznego Klubu Sportowego Stal Mielec przyczynił się do największych sukcesów mieleckiego sportu – m.in. dwukrotnego Mistrzostwa Polski drużyny Stali Mielec w roku 1973 i 1976. Jako król strzelców piłkarskich Mistrzostw Świata w roku 1974 stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie postaci kojarzonych z Polską obok np. Papieża Jana Pawła II czy Lecha Wałęsy.


Edwardowi Kazimierskiemu
prezesowi – legendzie Fabrycznego Klubu Sportowego Stal Mielec, który kierował mieleckim klubem przez kilka dziesięcioleci w okresie jego największych sukcesów.

Dzięki jego zdolnościom organizacyjnym przy nieocenionym wsparciu dyrekcji  WSK na czele z dyr. Tadeuszem Ryczajem, klub FKS Stal Mielec odnosił niepowtarzalne sukcesy, a mieleccy sportowcy rozsławiali nasze miasto w kraju i poza jego granicami. Za jego czasów powstała w Mielcu baza sportowa (stadion, hala sportowa, hotel), której zazdrościła naszemu miastu cała Polska, a mielecki ośrodek sportowy stał się wzorcem dla innych