Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Delegacja miasta Löhne (RFN) z wizytą w Mielcu

Na zaproszenie prezydenta miasta Janusza Chodorowskiego, przewodniczącego rady Zdzisława Nowakowskiego oraz właścicieli firm "THB BURY" w Löhne (RFN) i "HENRYK BURY" w Mielcu, w dniach 5-7 marca 2002 r. w naszym mieście przebywała delegacja władz samorządowych miasta Löhne. W jej skład wchodzili: Werner Hamel - burmistrz, Gerd Krahe - zastępca burmistrza i przewodniczący miejscowej frakcji SPD, Heinz-Dieter Held - radny miejski i odpowiedzialny za finanse miasta, Friedel Bűnz - odpowiedzialny za reprezentację miasta na zewnątrz, Barbara Cuber - pedagog i pracownik Wydziału ds. Młodzieży Urzędu Miasta oraz Herbert Ogiermann - przedstawiciel miejscowej frakcji CDU.


6 marca niemieccy goście oraz Renata i Henryk Bury spotkali się w pałacyku Oborskich z przedstawicielami samorządu miasta Mielca: przewodniczącym rady Zdzisławem Nowakowskim, prezydentem Januszem Chodorowskim oraz zastępcami prezydenta - Bogdanem Bieńkiem i Mieczysławem Wdowiarzem. W czasie spotkania przedstawiono oba miasta, ich funkcjonowanie i problemy, a także wyrażano gotowość do podjęcia wielokierunkowej współpracy. Sympatycznym akcentem był krótki koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu "Hortus Musicus". Po spotkaniu wszyscy jego uczestnicy udali się do firmy "HENRYK BURY" i zapoznali się z jej działalnością produkcyjną. Trzecią wizytę złożono w siedzibie Oddziału ARP, gdzie obejrzeniu prezentacji o Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Euro-Park Mielec" rozmawiano z dyrektorem Oddziału ARP Mariuszem Błędowskim i zastępcą Krzysztofem Ślęzakiem. Na zakończenie tej części wizyty goście odbyli wycieczkę po terenie SSE. Po obiedzie delegacja niemiecka zwiedziła Szkołę Podstawową nr 11, Dom Pomocy Społecznej, Katolickie Centrum Edukacji "Kana", Salę Królewską i Samorządowe Centrum Kultury, gdzie zaprezentowały się jej chóry I Liceum Ogólnokształcącego pod dyrekcją prof. Pawła Lisa oraz Zespół Pieśni i Tańca "Rzeszowiacy" pod kierunkiem Sławomira Stana. Obejrzano też dwie wystawy. Szczególny podziw gości wywołały nowoczesne obiekty szkoły podstawowej na osiedlu Smoczka i mieleckie zespoły artystyczne.
W czasie wieczornego spotkania, w którym wziął udział także starosta powiatu mieleckiego Józef Smaczny, skonkretyzowano propozycje form współpracy obu miast w bieżącym roku. Burmistrz Werner Hamel zaprosił delegację samorządowych władz Mielca do złożenia jeszcze w roku bieżącym wizyty w Löhne w dniach 25-26 maja oraz delegację mieleckiej młodzieży na międzynarodowe spotkanie integracyjne w Löhne w dniach 26 sierpnia - 1 września 2002 r. Z kolei prezydent Janusz Chodorowski zaprosił delegację młodzieży z Löhne na międzynarodowe spotkanie młodzieży w Mielcu we wrześniu. Obie strony były zadowolone ze spotkań w Mielcu oraz wyraziły słowa uznania dla państwa Renaty i Henryka Bury za zainicjowanie współpracy miast, która ma dużą szansę na pomyślny rozwój.

Krótko o Lőhne
Niemieckie miasto w powiecie Herford we wschodniej Westfalii, leżące między Hanowerem i Bielefeld przy skrzyżowaniu dwóch autostrad (A 2 i A 30). Prawa miejskie otrzymało w 1968 r., a powstało w wyniku połączenia gmin Gohfeld, Lőhne, Mennighűffen, Obernbeck i Uhlenburg.
Lőhne liczy 42 tysiące mieszkańców. Rozwinięty jest głównie przemysł meblarski, stalowy i maszynowy, tworzyw sztucznych, spożywczy i budowlany. W tym mieście prosperuje znany i w Mielcu przedsiębiorca Henryk Bury, który prowadzi firmę "THB" Bury Germany Mobilfunk Equipment, która produkuje akcesoria telekomunikacyjne i aparaty telefoniczne.
Zabytki: posiadłość z XII w., pałac Ulenburg z XVI w., stary dworzec kolejowy, budynek urzędu stanu cywilnego i jedna z najpiękniejszych w Niemczech alei - Uhlenburger Allee.
Więcej: www.loehne.de


08.03.2002 r.