część 1,część2, część 3, część 4, część 5
Programu ochrony środowiska dla miasta Mielca wraz z Planem gospodarki odpadami dla miasta Mielca został przyjęty Uchwałą Nr XXIII/204/05 Rady Miejskiej w Mielcu z dnia 17 marca 2005 r.
http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current/station_details/info/9174
http://stacje.wios.rzeszow.pl/dane-pomiarowe/automatyczne
http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current/station_details/info/10115
http://stacje.wios.rzeszow.pl/dane-pomiarowe/manualne/stacja/100/parametry/530-529/miesieczny
http://www.wios.rzeszow.pl/informator-klienta/informacje-o-srodowisku/ocena-jakosci-powietrza
http://powietrze.podkarpackie.pl/index.php/ct-menu-item-1/ct-menu-item-15
Współpraca z firmą Airly zaowocowała 8 nowymi punktami pomiarowymi w mieście. Inteligentne sensory Airly pozwalają na ciągłe pomiary stężenia pyłów zawieszonych PM 2.5 oraz PM 10. Wyniki pomiarów można śledzić na bieżąco na platformie map.airly.eu oraz pogoda.onet.pl. Sensory zakupione przez Urząd Miejski zainstalowano w następujących miejscach:
W okresie od czerwca do października na zlecenie Gminy przeprowadzono 13 pomiarów na terenie Mielca każdorazowo w 63 punktach w tym 4 razy w rejonie Specjalnej Strefy SSE.
Na analizowanych obszarach nie stwierdzono znacznych przekroczeń, jedynie na Osiedlu Borek oraz Cyranka pojawiały się wyższe stężenia pyłów. Należy zaznaczyć, że badania prowadzone były w sezonie, gdy źródła ogrzewania w budynkach jednorodzinnych pracowały jedynie w celu podgrzania ciepłej wody użytkowej. W sezonie grzewczym stężenia pyłów PM2,5 oraz PM10 prawdopodobnie podwoją lub potroją swoje wartości w wyniku spalania nieodpowiedniego opału w złej jakości kotłach.
Wyniki badań dostępne na stronie: www.powietrze.mieleckie.pl