Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Certyfikat czystej turystyki dla firmy z mieleckiego Klubu Biznesu

28 grudnia 2004 r. w Ministerstwie Gospodarki i Pracy odbyła się dyskusja na temat utworzenia Partnerstwa na Rzecz Zielonych Szlaków w Polsce i związanej z nim deklaracji. W czasie spotkanie miała też miejsce uroczystość wręczenia Certyfikatów Czystej Turystyki. Otrzymało je 14 przedsiębiorstw branży hotelarsko-gastronomicznej, które uczestniczyły w realizowanym przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska pilotażowym programie "Czysta Turystyka", współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej - LIFE ENVIRONMENT. Wśród certyfikowanych firm znalazła się należąca do Mieleckiego Klubu Czystego Biznesu "Chata Nad Czarnym" w Polanie. Walcząc o nagrodę z domem wczasowym z Bielska-Białej i restauracją z Krakowa urządziła w Bieszczadach pensjonat turystyczny i startowała z projektem "Promocja lokalnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz działania edukacyjne".

Uczestnicy spotkania poparli propozycję utworzenia Partnerstwa i przedstawione propozycje deklaracji i dalszych działań, związanych z realizacją tej inicjatywy. Uczestnikami dyskusji byli przedstawiciele takich instytucji i organizacji jak: Ministerstwo Gospodarki i Pracy (Departament Turystyki), Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowy Bank Polski, Komenda Główna Policji, Polska Organizacja Turystyczna, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Instytut na rzecz Ekorozwoju, PTTK, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i in. Kolejnym krokiem w budowaniu inicjatywy będzie utworzenie Krajowego Biura Zielonych Szlaków Greenways oraz pozyskanie strategicznego fundatora programu, wzorem modelu czeskiego, gdzie Bank Ceska Sporitelnia finansuje funkcjonowanie biura "zielonych ścieżek - greenways".

Lista firm, które otrzymały certyfikat
Laureaci Certyfikatu Czystej Turystyki:
  • Karczma "Przykiec", Jordanów
  • Papuga Park Hotel, Bielsko - Biała
  • Klub Rekreacyjno Sportowy TKKF
  • "Błonia", Bielsko - Biała
  • Oberża "Podkowa", Bystra
  • Dom Wczasowy "Mazowsze", Ustroń
  • PPH "Malwa", Brenna
  • Hotel Polski "Pod białym Orłem", Kraków
  • Chata Nad Czarnym, Polana (Mielecki Klub Czystego Biznesu)
  • Hotel Orient, Kraków
  • Hotel Lajkonik, Zawoja
  • Gospodarstwo Eko-Agro-Turystyczne Kobiela, Zawoja
  • Klasztor OO Karmelitów Bosych Elektrownia Wiatrowa, Zawoja
  • Sheraton Kraków Hotel
  • "U Pana Cogito" Pensjonat i Restauracja, Kraków
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska jako jedyna organizacja w Polsce otrzymała dotację Komisji Europejskiej ds. Ochrony Środowiska w ramach programu LIFE Environment 2004. Fundacja wspiera zrównoważony rozwój społeczności lokalnych, przez:
  • zapewnianie wzorców, doradztwa oraz dotacji dla praktycznych działań;
  • łączenie działań lokalnych w trwałe i efektywne przedsięwzięcia regionalne, krajowe i międzynarodowe;
  • pomoc w budowaniu układów partnerskich, aby nadać działaniom lokalnym strategiczny i długoterminowy wymiar oraz pomóc w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Edward Michocki


CZYSTY BIZNES
KATEGORIA VIII - CZYSTA TURYSTYKA

firma: CHATA NAD CZARNYM
klub CB: Mielec
tytuł projektu: Promocja lokalnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz działania edukacyjne firmy "Chata nad Czarnym"

OPIS PROJEKTU:

  1. Stan wyjściowy:

    "Chata nad Czarnym" to mały pensjonat działający w powiecie bieszczadzkim od 2003 r. Podstawą działalności gospodarczej jest kompleksowa organizacja wypoczynku turystów, w tym organizacja ruchu turystycznego, imprez rekreacyjnych i sportowych. Działalność prowadzona jest w zaadaptowanej 50-letniej, zbudowanej w stylu podgórzańskim chacie wiejskiej, przeniesionej z okolic Birczy do bieszczadzkiej wsi Polana, w zakolu potoku Czarnego.
    Bieszczady słyną z wspaniałych walorów przyrodniczych i kulturowych. Najczęściej jednak tradycyjna działalność turystyczna na tych obszarach, prowadzi do dewastacji przyrody, a kulturę wypacza i degraduje - zastępując ją wzorcami niskiej kultury masowej. Taka działalność ma swoje korzenie w słabych zasobach finansowych ale przede wszystkim w nieświadomości i niewiedzy lokalnych przedsiębiorców a także turystów. Właściciel postanowił poprowadzić własną działalność turystyczną tak, by sukces przedsiębiorstwa wynikał z działań promujących lokalne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe i w taki sposób również zachęcał innych przedsiębiorców do podejmowania podobnych inicjatyw.

  2. Podjęte działania:

    1. Działania prośrodowiskowe wewnątrz firmy: Chata Nad Czarnym zastosowała następujące proekologiczne rozwiązania m.in.: ogrzewanie gazowe z elektroniczną regulacją temperatury, oświetlenie parkingu i podejścia z czujnikiem ruchu, oświetlenie modułowe tarasu, holu, pokoju głównego i łazienek, zastosowanie lamp 12 V z zasilaczem, sprzęt AGD z klasą energetyczną A, termostaty w urządzeniach do podgrzewania wody, z powodu braku kanalizacji, wybudowano przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków, wprowadzono segregację odpadów (szkło, papier, plastik i puszki).

    2. Edukacja turystów: dla gości Chaty opracowano program turystyczny, który prezentuje lokalne walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe regionu (np. ścieżka dydaktyczna rezerwatu przyrody "Hulskie", ścieżkę przyrodniczo - dydaktyczną "W dolinie myszołowa", przełomy potoków Czarnego i Głuchego, jaskinię rozpadlinową w Rosolinie, doliny nieistniejących wsi Paniszów i Serednie Małe, z pozostałościami dawnej zabudowy, cerkiew w Polanie, ruiny kościoła otoczone pomnikowymi lipami). Dla gości przygotowano także ulotki zawierające opis historyczny regionu, opis przyrodniczych atrakcji oraz opis proekologicznych działań zastosowanych przez firmę - np. goście mogą dowiedzieć się jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków. Firma opracowała także politykę środowiskową, w której zadeklarowała systematyczne i ciągłe ograniczanie negatywnego oddziaływania na środowisko - dokument ten jest także dostępny dla turystów.

    3. Uczestnictwo i inicjowanie projektów służących zrównoważonemu rozwojowi regionu: Właściciel Chaty aktywnie uczestniczy w tworzeniu różnych inicjatyw lokalnych, których celem jest promowanie i ochrona lokalnego dziedzictwa przyrodniczego. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia "Nasze gniazdo w Polanie", członkiem wspierającym Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty", uczestniczy w pracach Grupy Partnerskiej (trójsektorowa koalicja na rzecz zrównoważonego rozwoju) "Zielone Bieszczady", bierze udział w tworzeniu "Zielony Rower - Greenway Karpaty Wschodnie", współpracuje z Bieszczadzkim Towarzystwem Cyklistów. We wszystkich przypadkach dzieli się swoimi doświadczeniami, uczestniczy w tworzeniu produktu turystycznego opierającego się o ochronę walorów przyrodniczych i kulturowych - takiego, jakiego sam poszukuje dla wzbogacenia oferty swojej firmy.

  3. Efekty:

    • Budowanie wizerunku firmy przyjaznej dla środowiska, odpowiedzialnej za swoje otoczenie i jego zrównoważony rozwój
    • Spełnienie kryteriów i uzyskanie certyfikatu "Czystej Turystyki"
    • oszczędności wynikające z podjętych działań i zastosowanych prośrodowiskowych rozwiązań - obniżenie kosztów działalności
    • podniesienie świadomości ekologicznej klientów i partnerów firmy - pokazanie różnorodności i ekonomiczności rozwiązań
    • stałe wzbogacanie wiedzy gości na temat dziedzictwa przyrodniczo - kulturalnego regionu
    • powstawanie nowych i atrakcyjnych produktów turystycznych
03.02.2005 r.