Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

Urząd Miejski w Mielcu

Logotyp serwisu Mielec

Logotyp serwisu Mielec

10 najlepszych i najpopularniejszych sportowców roku 2005 – II GALA MIELECKIEGO SPORTU

Po raz dwunasty został rozstrzygnięty plebiscyt Czytelników Tygodnika Regionalnego "KORSO" na 10 Najlepszych i Najpopularniejszych Sportowców Mielca. Po raz drugi ogłoszenie wyników głosowania nastąpiło podczas uroczystej Gali Mieleckiego Sportu. Około 150-osobowe grono reprezentantów środowiska sportowego Mielca uhonorowało sportowych bohaterów minionego 2005 roku.

Pierwotnym terminem sportowej gali była niedziela 29 stycznia 2006 r., ale ze względu na żałobę narodową ogłoszoną przez prezydenta RP uroczystość została przesunięta o tydzień.

SPORTOWE ŚWIĘTO MIELCA

Katarzyna Zioło-Tittinger, Krzysztof Lipka i Jacek Wiśniewski w gronie głównych laureatów plebiscytu na 10 Najpopularniejszych Sportowców Mielca

1. Katarzyna Zioło – Tittinger (3805 pkt.)

brązowa medalistka Mistrzostw Polski w skoku w dal, reprezentantka LKS Mielec. Jej profesjonale podejście do upawianej dyscypliny sportu sprawiło, że prawie na zakończenie zawodniczej kariery, mimo obiektywnych trudności w planowaniu treningów związanych z pracą zawodową w Rzeszowie , udało jej się stanąć na podium Mistrzostw Polski seniorek.

2. Krzysztof Lipka (3790 pkt.)

czołowy zawodnik pierwszoligowej drużyny szczypiornistów SPR BRW Stal Mielec. Warszawianin z urodzenia, który znakomitą postawą w bramce SPR bardzo szybko zdobył sobie uznanie mieleckiej publiczności na meczach piłki ręcznej. "Li-pa, Li-pa" – skandowali jego koledzy podczas niedzielnej gali.

3. Marcin Basiak (3540 pkt.)

kolega Lipki z drużyny piłki ręcznej SPR BRW. Laureat drugiego miejsca w plebiscycie sprzed roku. Skrzydłowy (czasami rozgrywający) mieleckiej drużyny od kilku sezonów jest jednym z najskuteczniejszych strzelców zespołu i jednym z jego liderów w marszu do ekstraklasy. W niejednym meczu bramki popularnego "Baśki" przesądzały o zwycięstwach Stali.

4. Agata Wilk (3370 pkt.)

z racji postury i stylu gry często nazywana "Kubanką". Przebojem zdobyła sobie miejsce w gronie najpopularniejszych sportowców naszego miasta, stając się rewelacją tego sezonu w LSK i znaczącą postacią drużyny siatkarek. Jest przedstawicielką najbardziej usportowionej rodziny w naszym mieście. Siatkówkę uprawiają także najstarszy brat i siostra Dorota, a miejsce w gronie laureatów plebiscytu "Korso" przejęła po bracie szczypiorniście Pawle Wilku.

5. Jakub Giża (2980 pkt.)

nieobecny na Gali (zdjęcie sprzed roku) Sportowiec Mielca 2004 tym razem musiał się zadowolić piątą lokatą. Ubiegłoroczny Młodzieżowy Mistrz Polski w pchnięciu kulą, należy do ścisłej krajowej czołówki kulomiotów i jest jedną z nielicznych olimpijskich nadziei Mielca.

6. Paulina Buziak (2647 pkt.)

sympatycy jej talentu docenili nie tylko kolejne sukcesy w chodzie sportowym juniorek (dwa złote medale), ale przede wszystkim brązowy medal mistrzostw Polski seniorek w hali. Wychowanka trenera Wójtowicza na pewno jeszcze powiększy kolekcję trofeów.

7. Bartłomiej Dydo (2530 pkt.)

jedyny piłkarz w gronie laureatów, ale trudno się temu dziwić, bo choć miniony sezon znowu nie był specjalnie udany dla piłkarzy Stali, to Dydo stał się pierwszoplanową postacią zespołu. Jak w czerwcu stalowcom uda się awansować do III ligi, to Dydo (albo ktoś z jego kolegów z drużyny) na pewno będzie jednym z faworytów naszego plebiscytu

8. Agnieszka Sambor (2480 pkt.)

obecność drugiej zawodniczki chodu sportowego w 10 "Najpopularniejszych" dla wielu może być niespodzianką, ale jak się okazało, mobilizacja fanów Agnieszki była skuteczna. Samej zawodniczce nie pozostaje nic innego, jak udowodnić w bieżącym sezonie, że na taką popularność zasłużyła.

9. Maciej Barabasz (2265 pkt.)

najlepszą rekomendacją mieleckiego modelarza samochodowego jest prawdziwa kolekcja medali zdobytych przez niego na zawodach rangi mistrzowskiej. Maciej (któremu w realizacji modelarskiej pasji najbardziej pomaga ojciec Jerzy) ma dopiero 17 lat i o jego sukcesach na pewno jeszcze usłyszymy.

10. Katarzyna Ząbek (2186 pkt.)

Katarzyna ma w Mielcu i zapewne nie tylko, swoich licznych fanów, a na boisku potwierdza, że "posada" libero drużyny siatkarek dostała się w godne ręce. Jak się niedawno okazało, trener kadry, Andrzej Niemczyk, widzi ją w gronie kandydatek do reperezentacji kraju.



W drugiej dziesiątce znaleźli się:
  1. Rafał Sikora (2260)
  2. Krzysztof Augustyn (1070)
  3. Katarzyna Golba (864)
  4. Karol Staryszak (840)
  5. Dariusz Pęgiel (770)
  6. Aleksander Tor (710)
  7. Magdalena Kobiela (687)
  8. Grzegorz Sobut (664)
  9. Dariusz Kubisztal (610)
  10. Mariusz Kubisztal (598)

Sponsorzy II Gali Mieleckiego Sportu:
  • Hotel Polski
  • Urząd Marszałkowski
  • Senator RP Władysław Ortyl
  • Posłanka Krystyna Skowrońska
  • Posłanka Anna Pakuła-Sacharczuk
  • Firma Tarapata
  • Urząd Miejski w Mielcu
  • Nestle – Purina
  • Urząd Gminy Mielec
  • Firma Matbud
  • Cukiernia Jemioło
  • WAW – Ujęcie wody Szydłowiec
  • S-Tar Telewizja Kablowa
  • Przewodniczący Rady Powiatu Marek Paprocki
  • Pepsi


FILMOWY HIT


Michał Bik
Najlepszy sportowiec - uczeń
Program tegorocznej imprezy zawierał wiele atrakcji, a jedną z najważniejszych był specjalnie przygotowany na tę okoliczność film pt. ,,Mielecki Sport 2005 – Od Z do A";. Ten nieco przekorny tytuł oddawał zamierzenie autorów - ekipy TVP 3 (Tomasz Leyko i Wiesław Madej) potraktowania swoistego kalendarium sportowych wydarzeń minionego roku z pewnym przymróżeniem oka. Reakcje publiczności w czasie trwania seansu, jak i burza oklasków na zakończenie projekcji świadczyła, że film się wszystkim spodobał i bez przesady można go uznać za hit II Sportowej Gali.
Muzyczną gwiazdą wieczoru tym razem była Ewelina Babiarz – laureatka telewizyjnego programu ,,Szansa na sukces";, w którym gościem była Krystyna Prońko. Ewelina jest uczennicą klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej. Lekcje śpiewu pobiera w Krakowie i Rzeszowie już od 7 lat. W ubiegłym roku ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie gitary klasycznej. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali piosenki. Grała główną rolę w musicalu ,,Źli ludzie";, którego premiera odbyła się w maju 2005 roku. Koncertowała już m.in. w Monachium, Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Zegrzu. Ewelina została ciepło przyjęta przez mielecką publiczność i na pewno nie był to jej ostatni występ w naszym mieście.


WYRÓŻNIENIA PO RAZ PIERWSZY

Niedzielna uroczystość w Night Clubie Hotelu Polskiego rozpoczęła się od wręczenia wyróżnień. To nowość w naszym plebiscycie. Dwudziestoosobowa kapituła (w składzie której byli prezesi mieleckich klubów sportowych, dziennikarze, działacze sportowi i samorządowcy) wybierała Najlepszego Sportowca – Ucznia, Talent Roku, Działacza Roku i Trenera Roku 2005.


Jacek Wiśniewski
Trener Roku.
Prowadzący galę Tomasz Leyko jako pierwszego na scenę poprosił zwycięzcę kategorii Najlepszy Sportowiec/Uczeń - Michała Bika (drugie miejsce zajęli: bramkarz Stali Mielec Grzegorz Witkowski i Katarzyna Golba z LKS Mielec). Trenując chód sportowy w OTG Sokół Mielec pod okiem trenera Józefa Wójtowicza, Michał próbuje iść w ślady wielkiego mistrza Roberta Korzeniowskiego, a jednocześnie znakomicie daje sobie radę w szkole – jest wyróżniającym się uczniem (świadectwo z ,,paskiem";) Gimnazjum w Tuszowie Narodowym. Nagrodę wręczał mu przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego, Marek Paprocki. Niestety z przyczyn obiektywnych (obóz szkoleniowy kadry narodowej) zabrakło na Gali Talentu Roku 2005 - Kamila Zielińskiego z LKS Mielec. W jego zastępstwie nagrodę z rąk przewodniczacego Rady Miasta, Zdzisława Nowakowskiego, odebrała siostra. Kamil wyprzedził w głosowaniu Pawła Krawczyka i Damiana Jędrykę.


GÓRĄ SIATKÓWKA

Faworytem do tytułu Działacza Roku był Marian Grzanka – prezes Klubu Piłki Siatkowej Stal Mielec, człowiek, który w maju ubiegłego roku podjął się próby ratowania żeńskiej siatkówki w naszym mieście. Jak do tej pory to zamierzenie udaje się realizować i członkowie kapituły przygniatającą większością głosów uznali Mariana Grzankę Działaczem Roku 2005. Laureat, odbierając pamiątkowy grawerton, w pierwszej kolejności dziękował wiceprezydentowi miasta Bogdanowi Bieńkowi za pomoc i zaufanie, a następnie wyraził wdzięczność swojemu szefowi - prezesowi firmy Autopart, Jackowi Bąkowi, który delegował Grzankę do kierowania zarządem klubu siatkarek. ,,Zdaję sobie sprawę, że jesteśmy dopiero w połowie drogi do celu, jakim jest utrzymanie zespołu w LSK"; - powiedział na koniec Marian Grzanka.
O wręczenie prestiżowej nagrody ,,Trenera Roku"; poproszono prezydenta Mielca, Janusza Chodorowskiego. Kapituła także w tej kategorii nie miała kłopotu ze wskazaniem zwycięzcy – trenera zespołu siatkarek KPSK Stal Mielec – Jacka Wiśniewskiego. Obie siatkarskie nominacje spotkały się z owacyjnym przyjęciem publiczności, wśród której brylowały oczywicie przybyłe w komplecie na Galę siatkarki Stali Mielec.


DZIESIĄTKA ASÓW


Marian Grzanka
Działacz Roku
Dwunasta edycja plebiscytu była rekordowa pod względem ilości nadesłanych kuponów. Do redakcji Korso dostarczono ich w sumie 1165 (rok temu było 652 kupony). Punktowaliśmy tradycyjnie – za I miejsce 10 pkt, II – 9 pkt. itd. Nie było zdecydowanego faworyta (jak np. przed rokiem, kiedy Jakub Giża wygrał z dużą przewagą) i do ostatnich godzin głosowania ważyła się kolejność pierwszej ,,trójki";.
Dziesiątka Najpopularniejszych Sportowców Mielca 2005 przedstawiona została w odwrotnej kolejności. Na scenie najpierw pojawiła się Katarzyna Ząbek, a następnie Maciej Barabasz, Paulina Buziak (odbierała pamiątkową paterę dla siebie i dla nieobecnej swojej koleżanki klubowej, Agnieszki Sambor), Bartłomiej Dydo, Ryszard Jakubowski (reprezentował przebywającego na obozie kadry narodowej Jakuba Giżę), Agata Wilk i Marcin Basiak. Nagrody laureatom wręczali: Arkadiusz Marzec (prezes firmy WAW - Ujęcie Wody ,,Szydłowiec";), Marek Bednarz (dyrektor biura senatora RP Władysława Ortyla), Janusz Godek (dyrektor MOSiR-u Mielec), posłanka Anna Pakuła-Sacharczuk oraz samorządowcy - Zdzisław Nowakowski, Bogdan Bieniek i Janusz Chodorowski.
W finale prezentacji laureatów wywołani zostali jednocześnie Krzysztof Lipka (piłkarz ręczny SPR BRW Stal Mielec) i lekkoatletka LKS Katarzyna Zioło – Tittinger. Stało się tak nie bez przyczyny – miejsca 1-2 dzieliła minimalna liczba punktów. Ostatecznie tytuł Najpopularniejszego – Najlepszego Sportowca Mielca 2005 trafił do rąk Katarzyny Zioło – Tittinger. Jako pierwsza głównym laureatom gratulacje składała posłanka Krystyna Skowrońska. List gratulacyjny dla nargodzonych od senatora Władysława Ortyla odczytał Marek Bednarz.


GOŚCIE HONOROWI


Anna Kicior
wyróżnienie specjalne od
prezydenta Bogdana Bieńka
Po dziesiątce najpopularniejszych przyszła kolej na dwa wyróżnienia przeznaczone dla gości honorowych II Gali Mieleckiego Sportu. Pierwsze ,,za sportową i koleżeńską postawę"; otrzymała Anna Kicior - siatkarka KPSK, która po zakończeniu kariery sportowej wobec trudnej sytuacji kadrowej walczącego o utrzymanie w lidze zespołu Stali zdecydowała się powrócić do drużyny. Jak powiedział wręczający upominek wiceprezydent Bogdan Bieniek, ostatnie, choć niestety przegrane mecze, pokazały, że był to powrót udany i potrzebny.
Kolejnym wyróżnionym był Robert Zawada – były olimpijczyk z Monachium, piłkarz ręczny Stali Mielec, kapitan zespołu, który 30 lat temu zdobył tytuł wicemistrza Polski. O największym dotychczasowym sukcesie mieleckiego szczypiorniaka i o laureacie mówił prezes SPR, Antoni Weryński. Robert Zawada z rąk prezesa AWR Korso, Bogdana Rojkowicza, oprócz patery otrzymał pamiątkowe pióro senatora RP, Władysława Ortyla.
Ostatnim akordem Gali były wyróżnienia dla Tygodnika Regionalnego ,,Korso"; od prezesa LKS Mielec Jerzego Działowskiego (za propagowanie lekkiej atletyki w środowisku mieleckim) i ,,złote serduszko"; od Łucji Bielec z Fundacji SOS Życie za wieloletnią współpracę i wsparcie jej fundacji. Wyróżnienia odebrali Edward Tabor i Małgorzata Rojkowicz.


Choć część oficjalna niedzielnej Gali trwała prawie dwie godziny, to nikt specjalnie się nie nudził w czym pomagała nie tylko wokalistka wieczoru Ewelina Babiarz, ale także krótkie filmowe prezentacje nagrodzonych przygotowane specjalnie na tę okazję. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że jako pierwsi przy biesiadnym stole zameldowali się piłkarze ręczni, natomiast pierwszeństwo na parkiecie zdecydowanie należało do siatkarek. Przygotowana przez Night Club Hotelu Polskiego (grał zespół ,,Gratis";) zabawa mieleckich sportowców, trenerów i działaczy (mamy nadzieję - że udana) trwała do późnej nocy.

Wśród nominowanych byli:

TALENT ROKU:


Gratulacje dla Roberta Zawady
asa mieleckiego szczypiorniaka
sprzed lat
Łukasz Rybak - piłka ręczna; Aleksander Gąsior – pływanie; Patrycja Rupa – pływanie; Paweł Krawczyk – chód sportowy; Damian Jędryka – piłka nożna; Kamil Zieliński - lekka atletyka.


TRENER ROKU:

Zdzisław Frankiewicz (pływanie); Ryszard Jakubowski (lekka atletyka); Bronisław Gruszecki (piłka nożna); Henryk Trojanowski (piłka ręczna); Włodzimierz Gąsior (piłka nożna); Jacek Wiśniewski (siatkówka); Stanisław Zioło (lekka atletyka); Marzena Kulig (lekka atletyka); Józef Wójtowicz (lekka atletyka)


NAJLEPSZY UCZEŃ – SPORTOWIEC:

Michał Bik (chód sportowy); Grzegorz Witkowski (piłka nożna); Mariusz Kryczka (piłka ręczna); Katarzyna Golba (lekka atletyka)


DZIAŁACZ SPORTOWY:

Jan Krupa (piłka ręczna); Jerzy Stasz (LKS Mielec); Tadeusz Bacewicz (MKS TS Mielec); Grzegorz Fijałkowski (UKS Gepard Mielec); Józef Kozik (Smoczanka Mielec); Marian Grzanka (KPSK Stal Mielec); Jacek Klimek (piłka nożna)


Nagrody dla Czytelników

Wśród Czytelników naszego tygodnika, którzy wzięli udział w głosowaniu rozlosowaliśmy nagrody i upominki. Główną nagrodę - Encyklopedię Miasta Mielca, wylosował Józef Malinowski z ulicy Drzewieckiego. Upominki trafią do: Marty Jer (z ul.Chełmońskiego), Haliny Głaz z Tuszowa Narodowego, Dariusza Maryniaka z Grochowego, Elżbiety Sarnik (ul. Śniadeckiego), Tomasza Działowskiego (z ul. Kocjana), Magdaleny Streb (z ul. Leśmiana), Grzegorza Szuby (z ul.Pisarka), Krystyny Podleszańskiej z Gawłuszowic, Jarosława Madeja (z ul. Warneńczyka), Weroniki Krężel (z ul.Asnyka).

E. Tabor
fot. K. Szczurek
Korso
http://www.korso.pl/articles.php?id=2134
11.02.2006 r.